in

Do sklepu wejdą tylko osoby zaszczepione? W tym kraju właśnie weszło nowe obostrzenie

​W Niemczech osoby niezaszczepione nie będą mogły odwiedzać sklepów, detaliści będą skanować covidowy paszport przy wejściu. Stowarzyszenie handlowe twierdzi, że będzie to miało katastrofalny wpływ na dochody sklepów.

2 grudnia Angela Merkel poinformowała, że osoby niezaszczepione nie będą miały możliwości zrobienia zakupów, poza tymi niezbędnymi do życia, jak na przykład żywność.

Decyzja podjęta przez niemiecki rząd wywołała burzę na rynku, sprzedawcy mocno krytykują nowe obostrzenie. To spowoduje gigantyczne kolejki w sklepach i falę agresji wśród obywateli. Taka sytuacja zmusi niezaszczepione osoby do zakupów przez Internet. Handel detaliczny mocno na tym ucierpi.

– „To katastrofa dla handlu detalicznego, ponieważ jesteśmy w środku okresu świątecznego. Dodatkowo czas oczekiwania przy drzwiach niekoniecznie sprzyja atmosferze zakupów” – podało stowarzyszenie handlowe Handelsverbands Nord.

Jak szacuje Niemiecki Instytut Ekonomiczny (IW) strata w obrotach w handlu stacjonarnym za grudzień wyniesie około 5,3 miliarda euro, a oprócz tego kontrola paszportów siłą rzeczy wygeneruje dodatkowe, olbrzymie koszty. Dla sprzedawców ten stan rzeczy jest równoznaczny z kolejnym lockdownem.

Źródło:money.pl