in ,

Eksperci alarmują: nadciąga kolejna katastrofa zdrowotna. Ucierpią przez nią miliony osób.

Naukowcy w ostatnim czasie odkryli coś, co z pewnością zaniepokoi ludzi na całym świecie. Część z tych, którzy przeszli zakażenie koronawirusem „doświadcza czegoś gorszego – rozciągniętego w czasie, wyniszczającego syndromu znanego jako długi Covid”. O czym dokładnie mowa? Znamy szczegóły!

Syndrom „długiego COVID-19” może być kolejną katastrofą, która dotknie miliony osób. Zaledwie garstka zdaje sobie z tego sprawę. Jak wynika ze słów ekspertów, już w samym USA może wystąpić „15 mln przypadków długiego COVIDU wynikających z tej pandemii”.

„Długi Covid”

W czasopiśmie naukowym „New England Journal of Medicine” w minioną środę pojawił się artykuł pt. „W obliczu naszej kolejnej narodowej katastrofy zdrowotnej – długodystansowego Covid”. Dr Steven Phillips i dr Michelle Williams poinformowali w nim, że długi Covid może być ogromnym zagrożeniem dla systemu opieki zdrowotnej i ożywienia gospodarczego.

“Chociaż dane wciąż się pojawiają, średni wiek pacjentów z długim Covidem wynosi ok. 40 lat, co oznacza, że większość jest w najlepszych latach pracy” – czytamy.

“Nikt nie wie, jaki będzie przebieg długiego Covidu ani, jaki odsetek pacjentów wyzdrowieje lub będzie mieć długotrwałe objawy. To frustrująco kłopotliwy stan” – wskazują naukowcy.

“Ale biorąc pod uwagę enigmatyczną historię nowych zespołów poinfekcyjnych, pojawienie się długiego Covidu nie powinno być zaskakujące.”

Eksperci zaznaczają, że prawdopodobnie wielu lekarzy zacznie bagatelizować i odrzucać pojawienie się nowego syndromu.

“Taka reakcja sprawi, że pacjenci poczują się niezrozumiani, pokrzywdzeni i niezadowoleni” – tłumaczą.

Pacjenci z długim Covidem już utworzyli różnego rodzaju grupy wsparcia w Internecie. Jedna z nich – Body Politic COVID-19 Support Group, ma już ponad 25 tys. członków.

Profesor nadzwyczajna zdrowia ludności na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney, Bette Liu, zdecydowała się przeprowadzić badania, z których wynikło, że 80% osób wyzdrowiało w ciągu miesiąca, a 95% do trzech miesięcy po zakażeniu. 5% odczuwa objawy nadal po trzech miesiącach od stwierdzenia zakażenia.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: PAP, news.com