fot. Dall-E
in

Weterynarze odpowiadają na pytanie: Dlaczego psy nas liżą? – Powody są zaskakujące!

Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale psy nie liżą nas bez powodu! Często karcimy je za to i mówimy, że tak nie wolno, jednak prawda jest taka, że chęć lizania znajduje się poza ich kontrolą. Dlatego warto mieć to na względzie!

Dlaczego psy nas liżą?

Do najbardziej kluczowych powodów z pewnością należy to, że poprzez lizanie okazują nam swoje uczucia. Ludzie w zamian przytulają się i całują, psom pozostaje możliwość lizania po rękach czy twarzy. To ich sposób na to, żeby pokazać, jak nas kochają! 🙂

Nie jest to jednak jedyny powód. Lizanie może stanowić również komunikat, że czegoś naszemu pupilowi potrzeba. Może jest głodny albo nie ma wody w misce? Może potrzebuje trochę uwagi?

Bardzo często jest to także znak, że czegoś się boi i potrzebuje poczucia bezpieczeństwa ze strony swojego pana.

Poprzez lizanie psy poznają to, co ich otacza – co ciekawe, jest to dla nich sposób na zapamiętanie ludzi, zwierząt i przedmiotów!

Warto pamiętać o tym, że poprzez lizanie pies się z nami komunikuje. Zwróciliście uwagę na to, że pupile zazwyczaj liżą nas, kiedy wrócimy do domu? To forma powitania! Kiedy zabraniamy im, aby nas lizały, w ich języku znaczy to tylko jedno: nie darzy mnie takim uczuciem, jak ja, nie chce mnie, coś robię źle. Oczywiście lizanie po twarzy jest czymś, co można psa oduczyć, jednak na lizanie po rękach pozwalajmy. Nasze pupile tego potrzebują.

Psy to kochane zwierzęta, które potrafią nas zrozumieć, kiedy jest nam smutno. Wtedy poprzez lizanie chcą nas pocieszyć i wesprzeć.

Zacznijmy to zauważać! 🙂