in

Pies zerka na Ciebie, kiedy się załatwia? Powód takiego zachowania może Cię zaskoczyć

Jeśli jesteś właścicielem psa, zapewne za każdym razem na spacerze doświadczasz tej dziwnej i niezręcznej sytuacji. Twój piesek wącha trawę, obraca się w kółko, po czym kuca i próbuję się załatwić. Wtedy spogląda prosto w Twoje oczy, jest nerwowy, bo nie może sobie poradzić i zamiast skupić się na wspomnianej wyżej czynności, cały czas patrzy się na Ciebie. I choć te jego oczka potrafią być bardzo ujmujące i urzekające, to wciąż… dziwne.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się o co w tym może chodzić? Mamy dla Was kilka odpowiedzi.

Dlaczego pies patrzy na właściciela, kiedy się załatwia?

Widzi w nas swoją matkę


W 2009 roku naukowcy przeprowadzili badania by zrozumieć, co oznacza kontakt wzrokowy, który nawiązuje z właścicielem pies podczas załatwiania swojej potrzeby fizjologicznej. Okazało się, że wzajemne spojrzenie wywołuje podobną reakcję fizjologiczną w organizmie, jak w przypadku matek i dzieci. Tak więc, jeśli Twój piesek utrzymuje z Tobą długotrwały kontakt wzrokowy podczas załatwiania się, to dlatego, że on myśli o tobie, jak o swojej mamie.

Istnieje też wiele innych możliwych przyczyn.

Nagroda

Zazwyczaj gdy nasz piesek jest jeszcze szczeniakiem, nagradzamy go, gdy uda mu się załatwić na zewnątrz. Dlatego on ściśle łączy ze sobą te dwie rzeczy i gdy jest dorosły z nadzieją patrzy w Twoją stronę, że Ty dasz mu coś dobrego za to, że udało mu się załatwić swoją potrzebę.

Pozwolenie

Mówi się także, że pies pamięta, gdy w przeszłości zrobił kupę w nieodpowiednim miejscu, a my go za to w jakiś sposób ukaraliśmy, teraz nie chce powtórzyć tego błędu i przez spoglądanie się na Ciebie pyta, czy robi kupkę w odpowiednim miejscu i czy Ty dajesz mu na to pozwolenie.

Bezpieczeństwo

Jest również teoria, która mówi, że pies podczas przysiadu czuje się bezbronny, obawia się zagrożenia i po prostu chce się upewnić, że Ty na niego patrzysz i go pilnujesz.

A być może Twój czworonóg towarzyszy Ci w łazience i tego samego oczekuje od Ciebie?
dogpoop3
Najważniejsze z tego wszystkiego jest to, że pies Ci ufa i w ten sposób pokazuje Ci swoje oddanie.