in

Szczepionka na COVID-19 niebezpieczna? Dla pewnej grupy osób jest absolutnie niewskazana!

Wielka Brytania zaznacza, że osoby, które w przeszłości borykały się z silnymi reakcjami alergicznymi, nie powinny przyjmować szczepionki na koronawirusa, która została opracowana przez firmę Pfizer i BioNTech. Może być dla nich niebezpieczna – o tym lepiej wiedzieć!

Szczepionka nie dla wszystkich?

Brytyjska Agencja Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej apeluje o to, aby osoby z „poważną historią reakcji alergicznych” nie przyjmowały szczepionki na COVID-19. Mowa o tych osobach, u których w przeszłości pojawiła się silna reakcja alergiczna na żywność, leki czy też szczepionki.

Ostrzeżenie wydano, gdy dwójka pracowników brytyjskiej służby zdrowia (NHS) przyjęła szczepionkę i pojawiły się u nich silne niepożądane reakcje. W przeszłości mieli do czynienia z podobnymi objawami. Chodzi o reakcję anafilaktoidalną, która zazwyczaj objawia się wysypką skórną, dusznościami, a czasami spadkiem ciśnienia krwi, jak informuje BBC.

Władze podkreśliły, że osoby, u których pojawiła się reakcja alergiczna już wracają do zdrowia. Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS w Anglii uznał, że sygnał ostrzegawczy jest środkiem zapobiegawczym „powszechnym w przypadku nowych szczepionek”.

„Fakt, że tak szybko wiemy o tych dwóch reakcjach alergicznych i że podjęto takie działania, wydając zalecenia zapobiegawcze, pokazuje, że ten system monitorowania działa dobrze” – komentuje prof. Peter Openshaw, ekspert w dziedzinie immunologii z Imperial College London.

W Wielkiej Brytanii we wtorek rozpoczęto program masowych szczepień. Szczepionkę Pfizera podaje się osobom powyżej 80. roku życia, personelowi domów opieki i niektórym pracownikom służby zdrowia. Póki co nie wiadomo, ile osób dostało już szczepionkę.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

źródło: o2