in , ,

14-letni chłopiec był w drodze do domu dziadków. Wtedy zobaczył, że z nieba spadają tysiące pająków.

W Polsce w większości miast za oknami jest teraz biało. Pogoda nie zaskakuje skokami temperatur. Za to na półkuli południowej ludzie mają do czynienia z pełnią lata. I co za tym idzie – z upalnymi dniami, wilgotnym powietrzem, a także… deszczem pająków!

Jeżeli należysz do osób, które cierpią na arachnofobię lub miewasz przykre sny z pająkami w roli głównej, ta informacja z pewnością będzie dla ciebie przykra! Pająki spadające z nieba przestają być już tylko nocnym koszmarem – to dzieje się naprawdę, w pewnych regionach Brazylii!

Pewnego razu 14-letni João Pedro Martinelli Fonseca, będąc w drodze do domu swoich dziadków, zauważył, że coś spada z nieba. Nie był to deszcz, a czarne kropki. Okazało się, że są to pająki. Zjawisko zostało uchwycone 250 kilometrów na północny wschód od Sao Paulo.

Filmik, który udało się nagrać nastolatkowi, przedstawia pająki, które zwisają z nieba. Są ich tysiące! To prawdziwy ,,deszcz pająków”.
 
Co na to zjawisko powiedzieli biolodzy? Czy jest na to jakieś wytłumaczenie? Okazuje się, że to zjawisko dość powszechne i nie stanowi ono w żadnym wypadku zagrożenia dla ludzi. Pająki, które spadają z nieba, są jednego gatunku, który nie ma w sobie szkodliwego jadu – Parawixia bistriata
 

 
Parawixia bistriata to gatunek pająków, który co pewien czas odwiedza te regiony w Brazylii. Poluje i żywi się w dużych grupach. Jest dosyć społeczny, w dzień przesiaduje na drzewach, a wieczorem tworzy sieci, aby złapać owady – mówi biolog Marta Fischer.
 
Migracja tego gatunku zależy, m.in. od dostępności zdobyczy i tego, jaką ma ona wielkość – dowiadujemy się z badań opublikowanych w 2007 roku w Animal Behavior.
 
Fotografie: terradomandu.com.br, researchgate.net, sciencedirect.com, smithsonianmag.com