fot. MarkBuckawicki, CC0, via Wikimedia Commons
in

Czemu w toaletach publicznych deska ma kształt litery U? Aż ciężko uwierzyć w ten powód

Każdy z nas od czasu do czasu jest zmuszony do skorzystania z toalety publicznej. Być może niektórzy zastanawiali się kiedyś, dlaczego deska ma kształt, który zdecydowanie odbiega od tego, który mamy w domu – skąd kształt litery U? Okazuje się, że ma to swój konkretny cel. Będziesz zdziwiony, gdy przekonasz się, o co chodzi!

Deska klozetowa w kształcie litery U

Deska klozetowa w toalecie publicznej ma kształt litery U z różnych względów. Ten pomysł miał swoje zastosowanie już w 1955 roku w Kalifornii. Wtedy głównym celem było zapobieganie dotykania deski, na której jest od groma bakterii. Ale to nie wszystko!

Mężczyźni, którzy siadają na takiej desce, nie dotykają jej genitaliami. Podobnie sprawa ma się w przypadku kobiet – dzięki odpowiedniemu kształtowi mogą uniknąć dotykania deski w czasie podcierania się.

Deska w kształcie litery U zapobiega także rozpryskiwaniu się moczu po muszli klozetowej, co z kolei ułatwia pracę ekipie sprzątającej.

Co ciekawe, tego typu deska może pomóc także… w zwalczaniu złodziei, którzy raczej niechętnie skorzystają z niej w swoim domu ze względu na wzór.

Poza tym, przy tworzeniu tego typu deski zużywa się mniej materiału niż w przypadku normalnej deski, jaką znamy ze swoich domów.

Czy znaliście wszystkie powody? Odtąd już każdy będzie wiedzieć, że takie rozwiązanie ma konkretny cel!