in

Kobieta cierpiąca na demencję odzyskuje pamięć po tym, gdy jej syn zmienił jej dietę na specjalną.

Wszystko zaczęło się trzy lata temu. Mark Hatzer zauważył u swojej matki 82-letniej Silvi pierwsze objawy demencji.

Potem choroba zaczęła postępować błyskawicznie, Silvia przestała być samodzielna, a w końcu zaczęła stanowić niebezpieczeństwo dla samej siebie.

Była zdezorientowana i zagubiona. Przestała rozpoznawać nawet syna, cierpiała nie rozumiejąc co się z nią dzieje. Żyła w stresie i strachu.

Mark poszukiwał alternatywnych rozwiązań pomocy swojej mamie. Stracił już ojca, który zmarł na zawał, za wszelką cenę próbował odzyskać mamę. Szukał i czytał.

Mark przeanalizował dane i odkrył, że demencja najrzadziej występuje w krajach śródziemnomorskich. Jada się tam w znacznie większych ilościach ryby, warzywa, owoce i orzechy włoskie.

Dietę Sylvi uzupełniły duże ilości brokułów, płatków owsianych, batatów, gorzkiej czekolady i zielonej herbaty. Mark konsekwentnie dbał o dietę mamy, ponieważ zaczął dostrzegać poprawę. Po kilku miesiącach była sobie w stanie przypomnieć daty.
 
„Nie był to cud, który wydarzył się z dnia na dzień, ale po kilku miesiącach zaczęła pamiętać takie rzeczy jak czyjeś urodziny, z powrotem zaczęła być sobą, była bardziej obecna i bardziej zaangażowana w to, co dzieje się wokół” – powiedział Mark.
 
Obecnie nie ma żadnego konkretnego lekarstwa na demencję, a ni leku ani środka zapobiegawczego. Sue Clark, przedstawicielka Alzheimer’s Society, uważa, że odpowiednia dieta i ćwiczenia mogą tu pomóc.
 
„Zrobiłem to dla mojej mamy – to ona zachorowała i to ona wykonała tu całą ciężką pracę – jednak jeśli w jakikolwiek sposób może to pomóc innym ludziom, to wspaniale” – powiedział Mark.
 
Sprawa stała się na tyle głośna, że Sylvia została zaproszona na coroczne przyjęcie organizowane latem przez królową Elżbietę.
 
Historia Marka i jego mamy zwróciła uwagę badaczy, którzy starają się opracować specjalną dietę dla cierpiących na demencję.
 
Podziel się z innymi!