in ,

Nowa mutacja COVID-19 budzi prawdziwy postrach. Wariant Delta zmutował!

Jak się okazało, wariant Delta koronawirusa ma nową mutację, która budzi ogromny niepokój wśród ludzi na całym świecie. Została ona odkryta w Indiach. Znamy szczegóły, można złapać się za głowę.

Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że przebieg COVID-19 może stać się o wiele groźniejszy niż do tej pory. Konieczne jest, aby trzymać rękę na pulsie i nie doprowadzić do tego, że zacznie się rozprzestrzeniać w zastraszającym tempie.

Niepokojące wieści

Od paru miesięcy mamy do czynienia w Europie z nowym wariantem koronawirusa, który budzi prawdziwy postrach – mowa oczywiście o wariancie Delta. W Wielkiej Brytanii niemal 99% zakażeń to właśnie zakażenia tym wariantem. Pierwsze przypadki pojawiły się już w naszym kraju, w Belgii, a także w Hiszpanii.

Jak się okazuje, to jednak nie wszystko, z czym będziemy musieli się zmierzyć – w Indiach pojawiła się w ostatnim czasie Delta Plus, inaczej AY.1. Ministerstwo uznało go za „wariant niepokojący”.

„Wirus Delta dalej mutuje, w Indiach wykryto kolejny wariant Delta Plus, kierunek zmian to dalsze zwiększenie zakaźności i szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc” – informuje za pośrednictwem Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.

Zdaniem eksperta musimy szczelnie chronić granice, testować chorych i przyspieszyć szczepienia. Musimy być także przygotowani na następną falę pandemii.

„Mimo wakacji, trzeba zachować czujność i monitorować sytuację, bo wariant Delta ma duży potencjał epidemiczny. Kolejna fala może nadejść szybko […]” – ostrzaga.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii są nieco innego zdania.

„Nie ma jeszcze żadnych danych na poparcie tezy, że (Delta Plus) to wariant niepokojący” – stwierdza wirusolog Gagandeep Kang, członkini brytyjskiego towarzystwa naukowego Royal Society of London.

Dr Jeremy Kamil, wirusolog z Uniwersytetu Luizjany w Shreveport, dopowiada:

„Nie mamy powodów do myślenia, że nowy wariant jest bardziej niebezpieczny od oryginalnej Delty. Nie jestem przesadnie zaniepokojony, jednak dobrze jest mieć ten wariant na oku.”

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: PAP