in

Granice pozostaną zamknięte jeszcze długo? Komisja Europejska podała już termin.

Komisja Europejska w piątek zwołała państwa członkowskie, które przynależą do Schengen, aby porozmawiać o przedłużeniu zamknięcia granic dla podróżnych do 15 czerwca.

Osoby mogłyby przekraczać granice tylko wtedy, gdy byłoby to uzasadnione. Na portalu Interia czytamy, że w drugiej połowie marca wprowadzono ograniczenie, które miało obowiązywać przez 30 dni, jednak ostatecznie najprawdopodobniej będzie obowiązywać do 15 czerwca.

Zakaz przekraczania granic do 15 czerwca

Podczas wideokonferencji Komisji Europejskiej poszczególne państwa zostały zaproszone do tego, by przedłużyć zamknięcie granic. Polskę reprezentował wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP Bartosza Grodecki.

Podczas spotkania rozmawiano także o zasadach znoszenia kontroli na granicach wewnętrznych państw przynależących do Unii Europejskiej, o czym możemy przeczytać na Twitterze wiceszefa MSWiA.
 
Na portalu Interia czytamy, że Ylva Johansson podkreśliła w komunikacie KE, że w pierwszej kolejności trzeba przywrócić do normalnego funkcjonowania strefę Schengen. Wszystko jednak zależy od tego, jak dalej potoczy się pandemia.
 
Komisja podkreśla, że trzeba podchodzić stopniowo do znoszenia ograniczeń w podróżowaniu wewnątrz Unii Europejskiej.

Źródło: fakty.interia.pl, miniaturka: flickr/TijsB (CC BY-SA 2.0)