in

Podjęto przełomową decyzję w związku ze szczepionką Pfizera. O tym musi wiedzieć każdy!

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków pierwszy raz potwierdziła pełną autoryzację dla szczepionki na koronawirusa firmy Pfizer-BionTech. Do tej pory oficjalnie mogła być ona stosowana tylko w sytuacjach uważanych za awaryjne.

FDA podzieliła się w poniedziałek informacją mówiącą o tym, że szczepionka Pfizer-BioNTech, jako pierwsza w USA uzyskała pełną autoryzację. W praktyce oznacza to, że od tej pory będą ją mogły przyjmować osoby powyżej 16 roku życia.

„Kamień milowy”

Specjaliści są zdania, że decyzja FDA to „kamień milowy w walce z pandemią”, ponieważ dzięki niej zwiększy się poziom zaufania do szczepionek przeciw COVID-19. Komisarz FDA Janet Woodstock podkreśla, że będzie to dodatkowy argument za tym, aby przyjąć preparat, mimo iż przyjęły go już miliony osób. Dzięki temu proces szczepień może być o wiele szybszy.

„Dzisiejsza decyzja przybliża nas o krok do zmiany przebiegu epidemii w USA” – mówi.

Decyzję FDA jednoznacznie poparli lekarze i eksperci. Jak przyznaje dr Tomasz Karauda z oddziału chorób płuc Szpitala im. Barlickiego w Łodzi, to „przełomowa i fantastyczna decyzja”.

„Wybija ona sceptykom i antyszczepionkowcom argument, że preparaty przeciw COVID-19 są “eksperymentem medycznym”, ponieważ nie zostały w pełni zatwierdzone. Decyzja FDA mówi o tym, że nauka miała rację. Szczepionki są w pełni bezpieczne oraz skuteczne” – tłumaczy dr Karauda.

Szczepionkę Pfizer-BioNTech dopuszczono do stosowania „krótką ścieżką” dzięki uproszczonej procedurze i posiadała ona pozwolenie awaryjne już w grudniu 2020 roku. Preparat jest stosowany już ponad pół roku, a zgromadzone dotychczas dane pozwoliły na to, aby mogła spełnić wszystkie wymogi i dostać pełną rejestrację.

Warto również zaznaczyć, że decyzja FDA sprawi, że pracodawcy i placówki będą mogły żądać od pracownika i ucznia zaszczepienia się.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!