in

Nie uwierzysz, jak szybko i łatwo można wyczyścić materac – potrzebujesz tylko dwóch składników!

Nie wyobrażamy sobie spać w brudnej pościeli. Dlatego wciąż pierzemy i zakładamy nowe poszewki, przynajmniej raz na kilka tygodni. A czy myśleliśmy kiedyś o wyczyszczeniu materaca?

Mimo prześcieradła i specjalnej nakładki na materac, brudzi się on zdecydowanie bardziej, niż myślimy. Do wnętrza materaca bez problemu przedostaje się pot i brud, chociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Wypranie materaca w pralce nie jest możliwe, a powierzchowne odkurzanie na niewiele się zda. Wystarczy jednak wypróbować nasz sposób, aby przekonać się jak łatwo można wyczyścić materac. Dodatkowo, takie czyszczenie zwiększa jego żywotność i nie będziemy musieli za kilka lat kupować nowego materaca.

Co potrzebujesz?:
• 2 szklanki sody oczyszczonej
• 5 kropel olejku eterycznego o przyjemnym zapachu
• Duży słoik
• Sitko z drobnymi oczkami
• Odkurzacz

1. Do słoika wsypujemy sodę oczyszczoną i dodajemy aromat. Warto wypróbować olejek lawendowy, który ma działanie kojące i relaksujące, co korzystnie wpływa na proces zasypiania i zapewnia spokojny sen. Lepiej nie używać aromatów pobudzających, na przykład cytrusowych, ale skupić się na delikatnych zapachach.
 
2. Zakręcamy słoik i mocno potrząsamy. Musimy dobrze wymieszać jego zawartość.
 
3. Przygotowaną mieszankę rozsypujemy dokładnie po całym materacu. Najlepiej robić to przez sitko.
 
4. Zasypany sodą materac zostawiamy na około godzinę lub dłużej. Soda ma działanie absorbujące i w tym czasie wchłonie zalegający w materacu brud i pot, a dodatkowo wyczyści go z plam.
 
5. Teraz możemy włączyć odkurzacz i zebrać mieszankę z materaca. Najlepiej użyć do tego jak najmniejszej końcówki, aby nie pozostawić żadnych resztek.
 
I znów możemy cieszyć się czystym materacem.

Mieszankę możemy wykorzystać też do prania kanapy, foteli i innych tkanin, których nie możemy uprać w tradycyjny sposób. Aby materac zachował czystość, powinniśmy powtarzać rytuał raz w miesiącu, a najlepiej przy każdej zmianie pościeli. Pokaż swoim znajomym na Facebooku, jak łatwo jest utrzymać materac w czystości!