in

Czy upały powstrzymają koronawirusa? Nowe badania szokują nawet ekspertów.

Prezydent Donald Trump jeszcze do niedawna twierdził, że w kwietniu, gdy tylko nadejdzie słońce, problem koronawirusa się rozwiąże. Dziś widzimy, jak jego słowa dalece odbiegły od prawdy. Koronawirus wciąż pozostaje zagadką dla ekspertów – czy upał będzie w stanie zatrzymać pandemię?

Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z Akademii Narodowych Stanów Zjednoczonych (United States National Academies) w raporcie przekazanym Białemu Domowi.

Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, wielu z nas przygląda się grypie i przeziębieniu, które również są przenoszone drogą kropelkową – występują one głównie wiosną i zimą. To daje nadzieję na to, że i koronawirus latem osłabnie. Jednak nic bardziej mylnego.

Naukowcy podkreślają, że wcześniejsze epidemie SARS i MERS nie dały nadziei na to, że mamy do czynienia z chorobami sezonowymi.

Jakby tego było mało, pewien badacz z Tulane University, poddał SARS-Cov-2 działaniu wysokich i wilgotnych temperatur w laboratorium przez 16 godzin. Wyniki mrożą krew w żyłach. Koronawirus żyje dłużej od grypy czy gruźlicy!

Czy upał powstrzyma koronawirusa?


Według ekspertów nie istnieje taka możliwość. Badania pokazują, że upały nie wpływają na siłę koronawirusa. Dobrym przykładem na zobrazowanie tego jest Australia czy Iran – kraje, w których temperatury są wysokie, a mimo to koronawirus doskwiera i na tamtych obszarach. Co więcej, Iran jest jednym z krajów najbardziej doświadczonych przez koronawirusa. Poza tym w Afryce: Nigerii, Egipcie, Maroko itd. koronawirus również zbiera żniwo.

Thomas Bollyky, dyrektor Globalnego Programu Zdrowia w Radzie ds. Stosunków Zagranicznych w Waszyngtonie, tłumaczy:
 
,,Decydenci i urzędnicy ds. zdrowia nie powinni zdawać się na wysokie temperatury, aby uchronić nas przed COVID-19. Jedyne, co mogą zrobić, to pomoc ludziom i zrównoważona polityka mająca na celu zmniejszenie liczby zarażonych osób, ochronę pracowników służby zdrowia oraz poprawę diagnostyki i leczenia osób, które zachorują.”
 
Eksperci alarmują, że nawet jeśli koronawirus nieco osłabnie latem, nie możemy tracić czujności!

Źródła: www.fakt.pl, zdrowie.wprost.pl, www.tvp.info, fakty.interia.pl