in ,

Szczepionka na COVID-19 będzie obowiązkowa? Szumowski zdradza plan.

Cały świat czeka na to, aż zostanie opracowana szczepionka na COVID-19. Cały czas prowadzone są badania, które mają spowodować przełom w pandemii koronawirusa.

Wielu Polaków zastanawia się, co będzie po wynalezieniu panaceum – czy szczepienia będą obowiązkowe? Łukasz Szumowski postanowił wypowiedzieć się w tej sprawie.

Obowiązkowa szczepionka?

Najbardziej optymistyczne założenia zakładają, że szczepionka pojawi się za rok, jednak nie jest to realna prognoza. Polacy jednak martwią się o to, czy każdy będzie zmuszony do zaszczepienia się, kiedy już takowa szczepionka trafi do naszego kraju. Łukasz szumowski odpowiada.

,,Wszystko zależy od tego, jaka to będzie szczepionka i jakie będą wyniki testów i efekty badań klinicznych” – mówi w programie WP „Koronawirus”.

Minister podkreśla, że „mówienie o powszechnym obowiązku jest przedwczesne i takiej decyzji na razie nie ma”.
 
Nikt nie wie tego, jak będzie wyglądała sytuacja w Polsce po tym, jak trafi do nas szczepionka – to na razie bardzo odległe. Są jednak pewne przypuszczenia.
 
,,Można sobie wyobrazić, że w pierwszej kolejności będziemy ją proponować osobom najbardziej narażonym, a później reszcie społeczeństwa” – tłumaczy Łukasz Szumowski.
 

źródło: Money, miniaturka: flickr/Fot. Adam Guz / KPRM, CC0