in

Odkryto niezrozumiane zjawisko tuż po śmierci. „To trochę jak z komputerem”

Nikt z nas nie jest całkowicie pewny, co dzieje się, gdy ostatecznie „odchodzimy”. Alfred Hitchcock trafnie stwierdził: „trzeba umrzeć, aby dokładnie wiedzieć, co dzieje się po śmierci”. W świetle nowych odkryć naukowych, możliwe jest, że nasze postrzeganie i świadomość w ostatnich momentach życia są bardziej złożone i głębokie, niż kiedykolwiek mogliśmy sobie wyobrażać.

Czy mózg pracuje po śmierci?

Jade, znana w internecie jako @jade.loves.crime, wywołała niepokój wśród użytkowników mediów społecznościowych, dzieląc się swoim faktem o śmierci. Jade jest twórcą treści na platformie TikTok, gdzie prowadzi kanał pod nazwą „Jade Explains Death”. Zajmuje się ona głównie tematyką kryminalną i związaną ze śmiercią, dzieląc się informacjami oraz ciekawostkami. Oprócz tego, prowadzi również podcast pod tą samą nazwą, gdzie omawia różne aspekty śmierci i związane z nią zjawiska.

W najnowszym wideo zaczęła od pytania: „Czy wiedzieliście, że kiedy serce przestaje bić i klinicznie umieramy, nasz mózg nadal funkcjonuje i zdaje się wiedzieć, że umarliśmy?”

Po czym wyjaśniła, że najbardziej energochłonny organ ludzki nie przestaje działać, gdy umieramy. Klinicznie rzecz biorąc, ciało uważane jest za martwe, gdy serce przestaje bić, ale mózg – główny dowódca wszystkiego – działa jeszcze przez kilka minut, według badań Uniwersytetu Zachodniego Ontario z 2017 roku.

W ramach swojego raportu naukowcy stwierdzili, że po zatrzymaniu się rytmu serca i ciśnienia tętniczego krwi, fale mózgowe nadal trwają, co sugeruje, że mózg może kontynuować funkcjonowanie przez krótki czas po śmierci. Oczywiście zależy to od sposobu śmierci – jeśli umiera się na przykład z powodu urazu głowy, mózg prawdopodobnie wyłączy się znacznie szybciej. Ale jeśli przyczyną śmierci jest problem z sercem, mózg pozostaje aktywny jeszcze przez chwilę, co wykazało kilka badań.

Niezwykła zdolność mózgu po śmierci

Nowoczesna nauka pozwoliła na przeprowadzenie fascynujących badań, które wykazały, że mózg po śmierci ma wystarczająco dużo energii, aby kontynuować działanie przez około siedem minut. Według Uniwersytetu Nowojorskiego: „Obecne dowody sugerują, że jeśli mózg zostanie pozostawiony sam sobie, komórki mózgowe umierają powoli w ciągu wielu godzin, a nawet dni po zatrzymaniu serca i śmierci osoby”.

Jade kontynuowała: „W rzeczywistości zarejestrowano przypadki, w których ludzie byli w stanie komunikować się inteligentnie po zatrzymaniu bicia serca. To trochę jak z anestezją, lekarstwo właśnie trafiło do twojej żyły, ale masz jeszcze kilka sekund, zanim światła zgasną”.

Jednak zaznaczyła także, że to nie oznacza, iż będziemy świadomi tego, co się wtedy dzieje.

„Możesz mieć około 6-11 sekund świadomości, a potem mózg jest sam na sam. To ostatni pracownik – zostaje po godzinach, zamyka sklep i wyłącza wszystkie światła. To niezwykłe, jak ciało i mózg po prostu wiedzą, jak umrzeć”.

Chociaż te wiadomości mogą niektórym przynieść pewien rodzaj pocieszenia, zdecydowana większość wolałaby nie wiedzieć.

Jedna osoba skomentowała: „To prawdopodobnie najbardziej przerażająca rzecz, jaką powiedziałaś. Nikt nie chce wiedzieć, że jest martwy”.

Inna stwierdziła: „Więc nasze mózgi tak po prostu siedzą i myślą 'no i co teraz?'”.

Trzecia dodała: „To dziwnie pocieszające wiedzieć, że moja mama przynajmniej wiedziała, że odeszła”.

A czwarta porównała ten proces do technologii, mówiąc: „To trochę jak z komputerem, kiedy klikasz zamknij, a monitor gaśnie, ale komputer nadal powoli się wyłącza”.

Źródło: Ladbible, tiktok/@jade.loves.crime