in

Cmentarze zostaną zamknięte? Wiceminister zdrowia przekazał fatalną wiadomość dla Polaków

Cmentarz to miejsce, które już niebawem będą tłumnie odwiedzać Polacy. Ale czy na pewno? W związku z coraz gorszą sytuacją epidemiologiczną nie jest to tak oczywiste. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, co myśli na ten temat w porannym programie Graffiti i zaapelował do Polaków. Każdy powinien wiedzieć, o czym mowa.

Nie ma wątpliwości co do tego, że obawy związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przez obchody święta Zadusznych i Wszystkich Świętych są jak najbardziej słuszne. Wiele osób zastanawia się, czy dojdzie do zamknięcia cmentarzy. Słowa Waldemara Kraski mogą pomóc choć trochę rozwiać wątpliwości.

Cmentarze zostaną zamknięte?

W porannym programie Graffiti, Waldemar Kraska przyznał, że najlepiej będzie, jeśli wszyscy zdecydują się na odwiedzanie grobów w innych terminach. To według niego najlepsze rozwiązanie:

„Rozłóżmy to w czasie – tydzień wcześniej, tydzień później. […] Myślę, że Polacy są mądrym narodem i posłuchają tych wskazań.”

Czy jest możliwe jednak, że dojdzie do zamknięcia cmentarzy? Jak się okazuje, Kraska tego nie wyklucza:

„Na pewno będziemy analizować czy nie zamknąć cmentarzy, ale myślę, że do tego nie dojdzie” – wyjaśnia gość Graffiti.

Wiceminister apeluje do Polaków o to, aby darowali sobie odwiedzanie grobów 1 i 2 listopada.

„Apeluję, by grobów bliskich nie odwiedzać 1 lub drugiego listopada” – zaznacza Kraska w Polsacie.

Waldemar Kraska boi się, że Polacy tłumnie wyruszą 1 i 2 listopada odwiedzić swoich bliskich zmarłych. Apeluje o to, aby tego nie robić i przy okazji nie zabierać na cmentarz także osób starszych, które są w grupie ryzyka.

Wiceminister podkreśla również, że spotkania rodzinne są jednym z głównych zagrożeń i powodują rozprzestrzenianie się COVID-19:

„DPS-y, służba zdrowia oraz ogniska rozproszone wynikające z kontaktów międzyludzkich. Prym wiodą tutaj różne imprezy rodzinne, integracyjne”

Waldemar Kraska apeluje o to, aby wszyscy stosowali się do restrykcji – zapewnił, że za 7-10 dni będziemy mieli widoczne efekty zakrywania ust i nosa.

Głos w sprawie zamknięcia cmentarzy zabrał także znany ekspert, immunolog, Paweł Grzesiowski.

– Osobiście uważam, że 1 listopada, czy 31 października, bo pamiętajmy, że w tym roku jest to weekend, cmentarze powinny być zamknięte – mówił w programie „Newsroom” Wirtualnej Polski Paweł Grzesiowski.

Immunolog zaznacza, że jeżeli dojdzie do zamknięcia cmentarzy, wcale nie oznacza to, że rodziny nie mogą odwiedzić zmarłych bliskich. Według niego Polacy powinni już teraz zacząć chodzić na cmentarze, by uniknąć tłumów, które mogą pojawić się na kilka dni przed Wszystkimi Świętymi.

Źródło: polsatnews.pl, Wirtualna Polska