in

Czwarty zgon po przyjęciu szczepionki na COVID-19 w Polsce. Znamy szczegóły.

Kolejna osoba zmarła po przyjęciu szczepionki na COVID-19 w naszym kraju. Mowa o starszej, schorowanej kobiecie. Specjaliści z Państwowego Zakładu Higieny i wskazani przez GIS zajmą się sprawą jej śmierci.

20 stycznia 90-latka przyjęła szczepionkę w Mysłowicach, po czym siedem dni później dostała gorączki od 38 do 38,4 stopni Celsjusza, cierpiała na biegunkę i wymioty, pojawiły się u niej powikłania w postaci obrzęku płuc, podejrzewano zapalenie płuc. Kobieta zmarła 29 stycznia.

Śmierć czwartej osoby w Polsce po przyjęciu szczepionki

Śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik przekazał informację o śmierci 90-latki, która 20 stycznia przyjęła szczepionkę, a 27 stycznia pojawiły się u niej niepokojące objawy. Lekarz postanowił powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego w Katowicach i określić to jako ciężki przypadek niepożądanego odczynu poszczepiennego.

„Przekazaliśmy informację do Głównego Inspektora Sanitarnego i Państwowego Zakładu Higieny, włącznie z numerem seryjnym szczepionki podanej tej pani. Tamtejsi specjaliści przeprowadzą analizę epidemiologiczną tego przypadku” – powiedział.

Dyrektor Hudzik zauważył, że pomiędzy podaniem szczepionki a wystąpieniem objawów upłynął tydzień.

„Każdy taki przypadek jest jednak starannie wyjaśniany choćby po to, by wykluczyć możliwość, że wadliwa jest jakaś konkretna partia szczepionek” – podkreślił.

Podczas konferencji pasowej w Katowicach, która miała miejsce w poniedziałek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odniósł się do tego przypadku:

„To osoba starsza, dość schorowana, byłbym bardzo ostrożny w ocenie, czy mogło się to szczepienie przyczynić do śmierci, czy też nie. Pamiętajmy, że procent zaszczepionej populacji jest coraz wyższy, a śmierć jest nieodłącznym elementem życia. Odpowiednie komisje będą to dogłębnie weryfikować, będą to badać” – stwierdził.

W Polsce łącznie są już cztery zgony w krótkim czasie od przyjęcia szczepionki na koronawirusa. Do tej pory zaszczepiono już ponad 1,176 mln szczepień, z czego pierwszą dawką ponad 976 tys.

źródło: radiozet.pl