in , ,

Jesteś właścicielem psa? Rząd zapowiedział wielkie zmiany, o których powinieneś wiedzieć

Właściciele psów powinni o tym wiedzieć. W niedzielę w mieście Przysusze, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział wielkie zmiany dotyczące naszych czworonogów – „Chcemy wprowadzić ustawę o obowiązku czipowania psów. Tak, żeby każdy był odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje”.

Czipowanie psów obowiązkowe?

Wicepremier podkreślił, że trzeba zatroszczyć się o zwierzęta. – A szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie bardzo mocno doskwiera bezdomność psów – dodaje.

„Chcemy wprowadzić ustawę o obowiązku czipowania psów, tak żeby każdy był odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje, a nie tylko wtedy, jak jest mu miłe i wygodne. Mam nadzieję, że we współpracy z samorządami, bo one najlepiej wiedzą, jaki jest z tym problem, tego dokonamy – zaznaczył Henryk Kowalczyk.

Minister zwrócił także uwagę na odbieranie zwierząt właścicielom przez różne inspekcje pod pretekstem złego traktowania lub złego stanu.

„Skończymy z tym. Takie wejście do gospodarstwa będą miały tylko państwowe inspekcje, w tym przypadku jest to Inspekcja Weterynaryjna, a nie inspekcje, które się czasami nazywają „inspekcjami”.” – podkreślił.

„Wiem, że takie odebranie zwierząt wiąże się potem z narzuceniem opłat, np. kilkudziesięciu tysięcy złotych, co nie ma nic porównywalnego z wartością tych zwierząt. Skończymy z tym, tylko i wyłącznie weterynaria będzie miała takie uprawnienia” – zapowiedział.