fot. youtube
in ,

Czerwona plamka w jajku – Czym jest naprawdę i czy szkodzi zdrowiu?

Ciężko znaleźć osobę, która nie lubiłaby zjeść jakiegoś dania z jajkiem, przynajmniej od czasu do czasu. Mają bardzo dobry smak, a co najważniejsze – są zdrowe i bogate w wiele składników niezbędnych dla naszego organizmu.

Czerwona plamka w jajku

Każdy, kto przyrządza z nimi posiłek, spotyka się czasami z czerwoną krwistą plamką, która w zasadzie nie wiadomo, czy jest jadalna, czy należy ją wyrzucić – jaka jest odpowiedź?

Wielu ludzi jest przekonanych, co do tego, że to nic innego jak kurzy zarodek. Eksperci uświadamiają nas, że to nieprawda.

No więc z czym mamy do czynienia? Tak naprawdę to skrzepnięta kurza krew. Występuje ona zazwyczaj na powierzchni żółtka. To wynik pęknięć drobniutkich naczynek w jajniku lub jajowodzie kury znoszącej jajko.

Kiedy plamka jest widoczna niedaleko od żółtka, oznacza to, że krwawienie nastąpiło po tym, jak komórka jajowa uwolniła się z pęcherzyka, który z kolei był bogaty w specjalny płyn i naczynia krwionośne.

Jajka formują się wewnątrz jajnika, a dopiero ostatnim elementem jest powstanie skorupki, z której je obieramy. Właśnie dlatego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w jajku będzie plamka, czy nie.

Kury, które znoszą jajka z czerwonymi plamkami mogą mieć niedobór witaminy A i D. Wystarczy nawet to, że są zestresowane…

Czy to jest jadalne? Można zjeść zakrzep – nic się nam po nim nie stanie, ale kiedy go widzimy, możemy go także usunąć przed przyrządzeniem potrawy.

Powszechny mit obalony! Od teraz możesz się pochwalić tą niecodzienną wiedzą. Podziel się nią ze swoimi znajomymi!