in

7 rzeczy, których lepiej unikać w second-handach. Pod żadnym pozorem ich nie kupuj!

W lumpeksach, za małe pieniądze możemy zdobyć rzeczy dobrej jakości i drogich marek.

Robiąc zakupy należy pamiętać, że nie wszystko warto kupować. Nie znamy pochodzenia rzeczy i nawet po wypraniu mogą zawierać różne bakterie.

Zobacz czego lepiej nie kupować i co brać pod uwagę podczas zakupów w secondhandach.

1. Rzeczy brudne i zniszczone.

Większość ciucholandów przestrzega restrykcyjnych zasad prania i odkażania ubrań i akcesoriów. Mimo to wciąż można natknąć się na ubrania brudne, poplamione, zniszczone, z brakującymi elementami lub uszkodzonymi zamkami. A także o nieprzyjemnym zapachu. Nawet sprzedawane za przysłowiowe grosze, takie rzeczy nie zasługują na zakup.

2. Bielizna

Bielizna bezpośrednio dotyka ciała, więc lepiej nie ryzykować zakupu tak intymnych rzeczy. Jeśli jednak trafisz na ładną bieliznę z oryginalnymi metkami, co także się zdarza, możesz kupić. Jednak przed ubraniem najpierw ją wypierz. Nie wiadomo obok czego leżała w lumpeksie. Podobnie rzecz ma się ze strojami kąpielowymi.

3. Rzeczy przeciwdeszczowe

Kurtki przeciwdeszczowe należy dokładnie sprawdzić. To odzież noszona do zniszczenia i oddawana dopiero, gdy zaczyna przemakać. Chyba, że dotyczy dzieci. Kalosze mogą być dziurawe i z racji tego, że długo noszone i trudno je umyć w środku mogą brzydko pachnieć i być przepocone.

Jeśli jednak widać, że są niemal nowe, lub mają metki to może być warto je kupić.

4. Pościel
 

 
Używane prześcieradła, kołdry, poduszki, koce i ręczniki i inne są pełne zarazków bakterii. Nawet pranie może nie wydezynfekować tych rzeczy. Te rzeczy lepiej kupować nowe. W sklepach są czasem bardzo korzystne promocje.
 
5. Buty
 

 
Buty kupione w secondhandzie to ryzyko grzybicy, ale także kłopotów ze stopami i kręgosłupem. Buty dopasowują się do noszącego, zmienia się kształt podeszwy więc chodzenie w cudzych butach może skutkować bólem stóp i pleców.
 
6. Kapelusze
 

 
Czapki, kapelusze i inne nakrycia głowy mogą być siedliskiem wesz i innych insektów, powodujących alergie, grzybice i inne choroby owłosionej skóry głowy.
 
7. Zabawki
 

 
Zabawki są siedliskiem kurzu, roztoczy, zarazków. Nie znając źródła pochodzenia lepiej nie ryzykować. Jeśli już koniecznie chcesz kupić zabawkę, pamiętaj by ją najpierw wyprać, a potem jeszcze wymrozić umieszczając w zamrażarce na co najmniej 12 godzin.
 
Zgadzasz się z tymi wskazówkami? Czy kupujesz te rzeczy w lumpeksach?