in ,

Ostatnie badania dowodzą, że im więcej czasu spędzisz ze swoją mamą, tym dłużej będzie żyła!

Badania przeprowadzone w 2012 roku jasno wskazują, że powinniśmy jak najwięcej czasu przebywać ze swoją mamą. Jeśli dawno się z nią nie widziałeś, to na co czekasz? Chwyć za telefon i umów się na spotkanie!

Według naukowców, samotność ma niekorzystny wpływ na zdrowie i długość życia osób starszych. Brak bliskości drugiej osoby zwiększa ryzyko zachorowania na depresję oraz choroby układu krążenia, a także zaburzeń poznawczych.

Do badania przystąpiło 1600 osób, których średnia wieku wynosiła 71 lat. Aż 23% badanych, którzy byli osobami samotnymi zmarło w ciągu 6 lat od rozpoczęcia badań. W tym samym czasie odeszło tylko 14% osób, które miały przy sobie kogoś bliskiego. Wcześniejsze badania, które przeprowadzono w 2010 roku, pokazują, że wpływ na długość życia mają więzi społeczne, które są równie ważne co zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

Według autorki badań, Julianne Holt-Lunstadt, która jednocześnie jest wykładowcą psychologii na Brigham Young University w stanie Utah, relacje społeczne wpływają nie tylko na jakość, ale też długość życia. Już ludzie pierwotni wiedzieli, że aby przetrwać, czyli zapewnić sobie bezpieczeństwo i pożywienie, musimy mieć oparcie w innych ludziach – dodaje uczona. – I chociaż w naszych czasach osiągnięcie tego jest dużo prostsze i możemy żyć całkowicie niezależni od innych, relacje społeczne wciąż zwiększają nasze szanse na przetrwanie.

Śmiejmy się na zdrowie!
Izolowanie się od innych i życie w samotności są niekorzystne dla naszego zdrowia. Badania dowodzą, że samotność dużo bardziej szkodzi naszemu zdrowiu niż palenie papierosów i nadwaga. Kiedy spędzamy czas z ludźmi, których dobrze znamy i kochamy, dużo się śmiejemy. A jak wiadomo, śmiech to zdrowie – to jest jak lekarstwo, które utrzymuje nasze zdrowie w dobrej kondycji. Śmiech obniża ciśnienie krwi, zwiększa odporność organizmu oraz poprawia krążenie i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Nie ma na co czekać!
Jak najszybciej spotkaj się ze swoimi rodzicami i innymi bliskimi Ci osobami. Rozśmieszajcie się nawzajem i opowiadajcie wesołe anegdoty ze swojego życia. Co ważne, spotykając się ze swoimi rodzicami, pomagasz nie tylko im, ale również sobie. Rodzice mają w sobie niezwykłą mądrość, którą mogą przekazać następnym pokoleniom. No i nie oszukujmy się – kto lepiej Cię zrozumie i podpowie jak poradzić sobie z problemami niż mama i tata?

Przekaż te wieści innym – niech jak najwięcej osób dowie się, jak samotność wpływa na ich rodziców i nich samych!

Źródło: jamanetwork , forbes