Każdego roku około 3,5 tys. Polek dowiaduje się, że zachorowały na raka szyjki macicy. Według Polskiej Unii Onkologii na całym świecie rok w rok z tego powodu umiera pół miliona kobiet. Kluczowe w tym wypadku okazują się regularne badania. Żadna kobieta po 21. roku życia nie powinna tego lekceważyć!
Jednym z badań, które pozwala na wykrycie raka szyjki macicy jest oczywiście cytologia. Podczas tego badania pobiera się z szyjki macicy specjalną szczoteczką komórki, które później są sprawdzane pod mikroskopem. Jakie skutki niesie za sobą niepoddawanie się badaniom? Na to pytanie odpowiedziała w rozmowie z Lelum ginekolog Janina Szymańska.
Polki a cytologia
Lekarze nie mają wątpliwości co do tego, że kobiety, które ukończyły 21. rok życia powinny pamiętać o tym, że muszą wykonać specjalistyczne badania. Chwila spóźnienia może mieć naprawdę opłakane skutki.
Niestety, Polki wciąż niechętnie udają się na cytologię. Z każdym kolejnym rokiem ten odsetek jest coraz mniejszy.
W 2014 roku cytologię wykonało 22 proc. kobiet, w 2016 roku — 20 proc., a w 2018 roku już zaledwie 18 proc., jak podaje Wyborcza. Czym może skończyć się rezygnacja z wykonania badania?
„Niewykonywanie cytologii może w przyszłości prowadzić do raka szyjki macicy” — przekonuje w rozmowie z Lelum ginekolog Janina Szymańska.
Jak często kobiety powinny wykonywać cytologię?
„Jeżeli wykonywana jest cytologia zwykła, to badanie u zdrowych powinno być wykonywane co 2 lata, a jeżeli była to cytologia płynna i z oceną HPV, to co 5 lat” — stwierdza ginekolog.
Kiedy trzeba wykonać pierwszą cytologię?
„Pierwszą cytologię należy wykonać po 25 roku życia, a u kobiet, które rozpoczęły współżycie bardzo wcześnie, od ok. 21 lat” — przyznała ekspertka Janina Szymańska.
Powtarzanie cytologii jest zależne od wieku, aktywności seksualnej i tego, czy jesteśmy się w grupie ryzyka zachorowania na raka.
Prywatne gabinety zalecają wykonanie badania nawet raz do roku. Jeśli chodzi o NFZ – zaleca raz na trzy lata.
Polska Unia Onkologii przekazuje, że każdego dnia wykrywa się 10 przypadków w Polsce, z czego połowa kobiet umiera. Krajowy Rejestr Nowotworów informuje, że w naszym kraju jest jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w całej Europie. Wynika to właśnie z tego, że Polki niechętnie wykonują badania, a przecież wczesne wykrycie daje naprawdę świetne rezultaty.
Jak informuje Wyborcza, Polki nie badają się, ponieważ uważają się za zdrowe. Są zabiegane, skupione na dzieciach, domu, karierze i często nie pamiętają o regularnych badaniach.