Rwa kulszowa i ból w dolnym odcinku pleców są najczęściej spowodowane przez podrażnienie lub ściśnięcie nerwów dolnej części pleców. Jest to bardzo powszechny problem w dzisiejszych czasach, aż 80% Polaków skarży się na bóle kręgosłupa!
Rwa kulszowa to nagły i bardzo dokuczliwy ból okolic lędźwiowych połączony z drętwieniem poszczególnych odcinków kręgosłupa, który może biec wzdłuż całej nogi aż do samych palców.
Rwa kulszowa – Najczęstsze objawy:
– Ostry, kujący, mrowiący i palący ból, który promienuje na lędźwie, udo albo stopę
– Ból potęguje się przy najmniejszym ruchu
– Ból nasila się przy kichaniu i podczas śmiechu
– Czasem choremu ciężko jest się ruszyć z łóżka
– W najcięższych przypadkach chory może mieć problemy z wypróżnianiem a nawet cierpieć na niedowład mięśniowy
Rwa kulszowa – Przyczyny :
– Wypadnięcie dysku (90% przypadków)
– Bezpośredni uraz
– Nowotwory
– Infekcje kręgosłupa
– Zespół ogona końskiego
– Rwa kulszowa atakuje również osoby, które naraziły się na zbyt gwałtowne oziębienie ciała
Rwa kulszowa – Leczenie:
– Regularne ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie pleców
– Spanie na twardym materacu
– Prawidłowa postawa ciała
– Odpowiednio ustawiony fotel dla dolnej części pleców
Ćwiczenia na rwę kulszową
Proponujemy Wam jedne z najlepszych ćwiczeń w celu zapobiegania i łagodzenia bólu rwy kulszowej, a także dolnej części pleców:
1.
W pozycji siedzącej, pochyl się do przodu i dosięgnij palców swoich stóp. Utrzymaj taką pozycję przez co najmniej 10 sekund.
2.
Połóż się na plecach z kolanami zgiętymi w kąt 90 stopni. Ramiona powinny leżeć płasko po bokach. Podnoś nogi do góry, a następnie delikatnie opuszczaj. Wykonaj 5 powtórzeń.
3.
Połóż się na plecach, owiń dłonie na jedno kolano i przyciągnij go do piersi. Przytrzymaj przez co najmniej 10 sekund i powtórz to samo na drugiej nodze.
4.
Usiądź z wyprostowanymi plecami, owiń dłonie na jedno kolano i przyciągnij go do piersi. Przytrzymaj przez co najmniej 10 sekund i powtórz to samo na drugiej nodze.
5.
Połóż się na brzuchu z dłońmi płasko po obu stronach klatki piersiowej. Stopy naciskają na podłoże. Naprzyj na dłonie i jednocześnie unieś klatkę piersiową, wysuwając ją do przodu. Utrzymaj się tak przez 5-10 sekund. Następnie opuść z powrotem, wykonaj 10 powtórzeń.
6.
Połóż się na plecach i załóż prawą stopę na lewe kolano. Dociśnij prawe kolano lub spleć dłonie pod lewym udem i pociągnij je w stronę klatki piersiowej, rozciągając tym mięśnie pośladkowe. Utrzymuj taką pozycję 20-30 sekund i powtórz to 3 razy, po czym zmień nogę i również przez 20-30 sekund wykonaj 3 powtórzenia.
Ćwiczenia staraj się wykonywać delikatnie, w innym wypadku możesz zaostrzyć objawy. Spacer to również forma aktywności, która korzystnie wpływa na złagodzenie bólu nerwu kulszowego.
Polecamy również obejrzeć ten zestaw ćwiczeń: