in ,

Lekarze biją na alarm: popularne cukierki groźne dla zdrowia dzieci! Tego nigdy nie kupuj

Nie ma wątpliwości co do tego, że cukierki, o których dzisiaj mowa, są niezwykle lubiane przez dzieci. Niestety, nie są dla nich bezpieczne, dlatego rodzice powinni zadbać o to, aby pod żadnym pozorem ich nie jadły.

O jakie cukierki chodzi i dlaczego są tak groźne dla zdrowia? Znamy szczegóły.

Lekarze ostrzegają

Kojarzycie „łamiszczęki”? Te cukierki cieszą się ogromną popularnością od wielu lat i potrafią sprawić dzieciom niemałą frajdę. Niektóre z nich są naprawdę ogromne i to właśnie ich należy wystrzegać się jak ognia.

W ostatnim czasie do sieci trafiło nagranie z kolorowym jawbreakerem i od razu przykuło uwagę internautów. Dziecko, biorąc takiego łakocia do buzi, nie jest w stanie go dokładnie pogryźć. Jest on rozmiarów piłki tenisowej!

„Już próba rozgryzienia niewielkiego, ale za to bardzo twardego cukierka, na przykład landrynki, dropsa czy lizaka, może spowodować uszkodzenie zębów i wymagać interwencji dentysty. Tymczasem w przypadku „łamiszczęk” mamy do czynienia z prawdziwymi cukierkami-potworami” – ostrzega w rozmowie z „Super Expressem” dr n. med. Piotr Rożniatowski, stomatolog z Medicover Stomatologia Plac Konstytucji w Warszawie.

I wyjaśnia:

„Wkładając do ust tak dużą słodko-kwaśną kulę, dziecko naraża swoje zęby przede wszystkim na mechaniczne uszkodzenie tkanek zmineralizowanych, w tym głównie na pęknięcie szkliwa. Często jest ono niezauważalne gołym okiem, ale konsekwencje mogą być naprawdę poważne”.

Dziecko po zjedzeniu takiego cukierka może odczuwać ogromny ból, np. gdy będzie nabierało powietrze. Oprócz tego trzeba liczyć się z pękającym szkliwem i próchnicą.

@danirazooqi

Mega jawbreaker

♬ original sound – Dani Razooqi

Cukierki źle wpływają także na stawy skroniowo-żuchwowe, mięśnie i dziąsła.

Lepiej o tym pamiętać i wybrać inną słodką przekąskę!

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródła: parenting.pl, www.se.pl