in

Myślisz, że przeszedłeś COVID-19 bezobjawowo? Możesz to szybko sprawdzić, patrząc na paznokcie

Jak się okazuje, aby dowiedzieć się, czy przeszliśmy zakażenie koronawirusem bezobjawowo, wystarczy, że spojrzymy na swoje paznokcie. Aż ciężko w to uwierzyć, prawda? Eksperci nie mają jednak wątpliwości co do tego, że wygląd naszych paznokci mówi o naszym organizmie naprawdę dużo.

Coraz częściej wśród lekarzy pojawia się temat tzw. covidowych paznokci, które pojawiają się u ozdrowieńców. Warto wiedzieć, o czym mowa!

Wygląd paznokci a zakażenie koronawirusem

COVID-19 daje różne objawy, z czego najczęstsze to oczywiście: gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. Niektórzy jednak nie muszą mieć żadnych objawów, aby przechodzić zakażenie koronawirusem. Jak zatem szybko sprawdzić, czy przeszliśmy zakażenie bezobjawowo? Dzięki swoim paznokciom!

„Covidowe paznokcie” to temat, który jeszcze nie tak dawno został poruszony przez m.in. profesora Tima Spectora, brytyjskiego epidemiologa i głównego badacza aplikacji COVID Symptom Study. Specjalista podzielił się swoimi przemyśleniami na Twitterze:

„Czy Twoje paznokcie wyglądają dziwnie? Paznokcie covidowe są coraz częściej rozpoznawane, ponieważ paznokcie regenerują się po infekcji, a ich ponowny wzrost powoduje pozostawienie wyraźnej linii” – tłumaczył prof. Spector.

U ozdrowieńców mogą pojawić się na paznokciach charakterystyczne bruzdy. Zostały one opisane także przez Aleksandrę Lesiak z Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalistka podkreśliła, że te linie są znane jako linie Beau i to dość częste powikłanie po zakażeniu COVID-19.

„Linie Beau, które powstają po COVID-19 niczym się nie różnią od tych, które się pojawiają w przypadku innych chorób wirusowych” – dodała ekspertka, jak cytuje portal.abczdrowie.pl.

Linie Beau to rowki lub wgniecenia powstające w poprzek płytki paznokciowej i równolegle wobec siebie. Tworzą się, gdy mamy do czynienia z infekcją wirusową. Organizm walczy z chorobą i odpuszcza inne procesy, bez których możemy przeżyć, jak np. wzrost paznokci. Kiedy walka jest już wygrana, organizm wraca do dawnych czynności, jednak procesy są spowolnione – paznokcie rosną, ale na płytce tworzy się linia, która określa miejsce, w którym ich wzrost się zatrzymał. Dotyczy to zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp.

Nie jest to groźne, nie boli i nie wymaga leczenia. Wciąż wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Linie Beau nie doprowadzają do trwałego zniekształcenia paznokcia, ale proces naprawczy zajmuje do pół roku w przypadku dłoni, a w przypadku stóp – do 1,5 roku.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: ABC Zdrowie