in

Naukowcy odkryli całą prawdę o „covidowych palcach”. Dotyczą szczególnie jednej grupy osób.

„Covidowe palce” są objawem znanym nie od dziś. Już od wiosny naukowcy apelują o to, aby tego nie lekceważyć. Dopiero teraz jednak wyszło na jaw, że ten objaw utrzymuje się o wiele dłużej niż wcześniej podejrzewano. Czegoś takiego nikt się nie spodziewał.

„Covidowe palce” – jak wyglądają?

Objaw ten występuje częściej u dzieci i młodzieży niż u ludzi dorosłych i zwykle nie na początku, a dopiero na późniejszym etapie choroby. To jeden z częściej pojawiających się objawów skórnych w wyniku zakażenia COVID-19.

Mówiąc o „covidowych palcach”, mamy na myśli czerwonawe i fioletowawe wybrzuszenia, które do złudzenia przypominają odmrożenie. Może temu towarzyszyć ból. Kiedy dochodzi do zniknięcia wybrzuszeń, skóra w ich miejscu łuszczy się.

Długotrwały objaw zakażenia COVID-19

Warto zaznaczyć, że ten objaw pojawia się najczęściej u osób, które mają łagodny przebieg choroby. Często nawet w przypadku takich osób jest to jedyny objaw zakażenia.

Naukowcy z The International League of Dermatological Societies i The American Academy of Dermatology odkryli, że utrzymuje się on o wiele dłużej niż przypuszczano. Jak czytamy na portalu zdrowie.wprost.pl, przeanalizowano dane 990 chorych pacjentów z 39 krajów.

„Covidowe palce” w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się nawet 130-150 dni! Występują one u około 8 procent zakażonych. Poza tym może pojawić się także m.in. pokrzywka, a także zmiany o charakterze wysypki plamisto-grudkowej, odropodobnej lub pęcherzykowej o różnym umiejscowieniu.

Dr Esther E. Freeman, dyrektor Global Health Dermatology, biorąca udział w badaniach, apeluje do lekarzy o to, aby „zwracali szczególną uwagę na problemy dermatologiczne pacjentów”.

Źródła: www.dailymail.co.uk, www.medonet.pl