in

Co dzieje się z organizmem po 3 miesiącach od zakażenia COVID-19? Wyniki badań szokują.

Naukowcy nie mają już żadnych wątpliwości – wiadomo już, co dzieje się z człowiekiem w przeciągu trzech miesięcy po wykryciu COVID-19. Prawda rozkłada na łopatki, czegoś takiego nikt się nie spodziewał. Jak koronawirus długofalowo wpływa na nasz organizm?

Choć pandemia koronawirusa towarzyszy nam już od dłuższego czasu, nadal pozostaje wiele niewiadomych i wciąż odkrywamy kolejne tajemnice z nią związane. Na jaw wyszło właśnie, że zakażenie wiąże się z o wiele poważniejszymi konsekwencjami niż początkowo się wydawało. Lepiej poznać szczegóły.

Długofalowe skutki COVID-19

Naukowcy z University of Oxford odkryli, że wiele pacjentów wypisanych ze szpitala i uznanych za ozdrowieńców, boryka się z poważnymi problemami – pojawiają się duszności, zmęczenie, lęk i depresja nawet przez dwa do trzech miesięcy po zarażeniu. Stan zapalny nie mija, a w niektórych narządach pojawiają się nieprawidłowości.

W badaniu wzięło udział 58 pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim przebiegiem choroby, potwierdzonym przez test, którzy zostali przyjęci do szpitala w okresie od marca do maja 2020 roku. Wzięto pod uwagę wiek, płeć, masę ciała i czynniki ryzyka, takie jak palenie, cukrzyca i nadciśnienie.

Pacjentom biorącym udział w badaniu wykonano rezonans magnetyczny. Sprawdzono stan ich mózgów, płuc, serc, wątrób i nerek. Przeprowadzona została spirometria, aby sprawdzić, jak działają płuca, a także inne badania mające na celu zorientowanie się, jaka jest wydolność organizmu.

Przez dwa do trzech miesięcy po tym, jak doszło do zakażenia koronawirusem, aż 64 procent pacjentów borykało się z dusznościami, 55 procent – ze zmęczeniem. MRI wykazało nieprawidłowości w sygnale tkankowym w płucach u 60 procent, w nerkach u 29 procent, w sercu u 26 procent i w wątrobie u 10 procent pacjentów z COVID-19.

Ci, którzy nie byli w stanie krytycznym w chwili przyjęcia do szpitala, również mieli liczne nieprawidłowości. Dzięki rezonansowi magnetycznemu można było zobaczyć zmiany tkankowe w mózgu. Pacjenci z takimi zmianami cierpieli na upośledzenie zdolności poznawczych. Nie mogli wykonywać ćwiczeń tak jak kiedyś, szybko się męczyli i mieli problemy z płucami.

Pacjenci z COVID-19 na długo po wyleczeniu zauważali u siebie stany lękowe i depresyjne. W tym wypadku jednak ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy problemy psychiczne były spowodowane koronawirusem, czy może występowały już wcześniej u pacjentów.

Niepokojące wyniki badań skłaniają do dalszego zagłębienia się w tym temacie i opracowania zintegrowanego modelu opieki klinicznej dla pacjentów, którzy zakończyli już hospitalizację.

Pamiętaj – dbaj o zdrowie swoje i innych!

Źródło: Wprost