in

Dlaczego COVID-19 jest groźniejszy niż grypa? Wyniki badań mówią same za siebie, eksperci biją na alarm

Wciąż mnóstwo osób jest zdania, że koronawirus jest bardzo podobny do grypy. Czy aby na pewno? Naukowcy postanowili udowodnić, dlaczego koronawirus jest groźniejszy od grypy i tym samym obalić argumenty sceptyków. Specjaliści alarmują – lepiej wziąć sobie to do serca.

Według wielu COVID-19 nie jest tak groźny, jak jest to pokazywane w mediach. Naukowcy postanowili raz na zawsze rozwiać wątpliwości i przeprowadzić badania, których wyniki ukazałyby całą prawdę. Najnowsze doniesienia nie pozostawiają żadnych złudzeń.

Dlaczego koronawirus jest groźniejszy niż grypa?

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Kioto zdecydowali, że przeprowadzą badania wykazujące, że COVID-19 jest groźniejszy od grypy. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Clinical Infectious Diseases”. Żeby móc je przeprowadzić, wykorzystano fragmenty skóry zmarłych przez COVID-19.

Jak się okazało, koronawirus utrzymuje się na skórze człowieka aż przez 9 godzin, wirus grypy A – tylko 1 godzinę i 40 minut. Wynika z tego, że aktywność COVID-19 jest aż pięciokrotnie dłuższa. Między innymi właśnie ten czynnik sprawia, że koronawirus o wiele szybciej się rozprzestrzenia niż wirus grypy.

Poza tym trzeba sobie powiedzieć jasno – na grypę mamy szczepionkę, na koronawirusa wciąż nie.

W badaniu sprawdzono także skuteczność dezynfekowania skóry przy zastosowaniu 80-procentowego roztworu etanolu. Zarówno koronawirus, jak i wirus grypy, ginęły po 15 minutach od kontaktu z roztworem.

Badanie to pozwoliło na zilustrowanie, dlaczego koronawirus jednak jest groźniejszy od grypy. Pokazało też, jak długo utrzymuje się on na skórze, dlatego powinniśmy pamiętać zawsze o dezynfekcji na bazie alkoholu i regularnym myciu rąk.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Fakt