instagram.com/revivemetoday
in

Masz już dość cofających się dziąseł? – Poznaj 5 naturalnych sposobów, które działają cuda!

Częściowa utrata tkanki dziąseł powoduje odsłonięcie korzeni i powstanie przestrzeni pomiędzy linią dziąseł i zębów, sprzyjającej rozwojowi bakterii. Nie leczona regresja dziąseł przyczynia się do licznych problemów z zębami. Dlatego znaleźliśmy dla Was 5 naturalnych sposobów na cofające się dziąsła.

Cofane się dziąseł

Cofanie się dziąseł, nazywane również recesją dziąseł, jest stanem, w którym dziąsła zaczynają się oddalać od powierzchni zęba, odsłaniając coraz bardziej korzeń zęba. Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy tego stanu:

  1. Odsłonięcie Korzenia Zęba – Jeden z najbardziej oczywistych objawów cofania się dziąseł. Zęby mogą wyglądać na dłuższe niż zwykle.
  2. Zwiększona Wrażliwość Zębów – Zęby stają się bardziej wrażliwe na zimne i gorące napoje, a nawet na zimne powietrze.
  3. Ból lub Dyskomfort – Cofające się dziąsła mogą prowadzić do nieprzyjemnego uczucia bólu lub dyskomfortu w zębach.
  4. Zmiany w Wyglądzie Dziąseł – Dziąsła mogą stać się czerwone, opuchnięte lub krwawić podczas szczotkowania.
  5. Luźne Zęby – Cofanie się dziąseł może prowadzić do luźnych zębów, ponieważ struktura, która je wspiera, zostaje osłabiona.

 

Przyczyny cofania się dziąseł

Do cofania się dziąseł mogą przyczyniać się zaburzenia hormonalne, cukrzyca, wirus brodawczaka, palenie papierosów i niewłaściwa pielęgnacja.

Stan regresji może być tak poważny, że pomóc może tylko specjalistyczne leczenie. Twój stomatolog może wykonać skaling lub zalecić chirurgiczne leczenie.

Gdy zaczniesz dostrzegać objawy cofania dziąseł, lub profilaktycznie warto zadziałać zanim stan dziąseł będzie tak poważny. Dlatego właściwa higiena przede wszystkim.

Cofające się dziąsła – Jak zapobiec?

– Unikać agresywnego szczotkowania zębów
– Szczotkować zęby ruchem kołowym lub ściągającym osad od góry do dołu
– Używać miękkiej szczoteczki do zębów
– Regularnie używać nici dentystycznych
– Używać płynu do płukania jamy ustnej

Domowe sposoby na cofające się dziąsła

1. Aloes

Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym pomoże naprawić uszkodzoną tkankę.

Zastosowanie: Użyj aloesu jak płynu do płukania jamy ustnej. Zmieszaj żel aloesowy z wodą i płucz nią usta. Można także użyć żelu z aloesu do delikatnego szczotkowania.

2. Zielona herbata

Zielona herbata jest bogatym źródłem antyoksydantów i likwidatorem się wolnych rodników, Zawiera również katechinę, silny przeciwutleniacz, który leczy choroby przyzębia. Wzmacnia dziąsła i zmniejsza obrzęk. Wystarczy regularnie wypijać filiżankę zielonej herbaty codzienne rano.

3. Eukaliptus

Olejek z eukaliptusa skutecznie zwalcza bakterie i zarazki w ustach, a także wszelkiego rodzaju infekcje. Skutecznie zmniejsza obrzęki dziąseł. Ważne, aby rozcieńczyć go wodą przed użyciem, ponieważ może być zbyt mocny.

Wlej 1 lub 2 krople olejku eukaliptusowego do 50 ml wody. Zanurz szczoteczkę w roztworze i delikatnie rozprowadź na dziąsłach.

4. Płukanie jamy ustnej olejem

Płukanie jamy ustnej olejem jest najskuteczniejszym środkiem zapobiegającym cofaniu dziąseł. Metoda ta jest również korzystna w walce z innymi chorobami jamy ustnej, takimi jak owrzodzenia i kamień nazębny.

Jak stosować:

Ogrzej olej sezamowy lub olej kokosowy do uzyskania konsystencji płynnej, ale nie przegrzej. Płucz nim jamę ustną przez kilka minut. Możesz zacząć od 1 minuty, a gdy przyzwyczaisz się do smaku wydłuż czas płukania. Najskuteczniej zadziała, gdy uda Ci się wytrwać 15-20 minut.

5. Mirra

Ta wonna żywica z drzew i krzewów może zapobiec cofaniu dziąseł. Możesz użyć mirry jako pasty do zębów lub płynu do płukania.

Te domowe sposoby to tanie i bezpieczne rozwiązania, pozwolą zapobiec regresji dziąseł i chorobom przyzębia. Pamiętaj jednak, że domowe metody leczenia powinny być stosowane jako uzupełnienie standardowego leczenia stomatologicznego, a nie jako jego zamiennik. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, szczególnie jeśli dostrzeżemy symptomy problemów z dziąsłami.