fot.pixabay
in

Co się stanie z Twoim ciałem, gdy będziesz codziennie jeść jajka? Zdziwisz się!

To niedawna ostrzegano nas przez spożywaniem nadmiernych ilości jajek. Miały być odpowiedzialne za wysoki poziom cholesterolu, kaloryczne i niezdrowe w nadmiarze. Dziś dietetycy zupełnie zmienili zdanie. Jajka zalecają jako źródło wielu dobrych składników odżywczych.

Cholesterol jest organizmowi bardzo potrzebny. Służy mu min. do produkcji testosteronu, który buduje mięśnie i zapewnia optymalną dawkę energii.

Badanie przeprowadzone na University of Connecticut wykazało, że żółtko jaja zbija poziom złego cholesterolu (LDL). Według American Heart Association, dziennie powinniśmy spożywać 300 miligramów cholesterolu pokarmowego.

Oczywiście każdy kto musi uważać na wagę i ograniczenia tłuszczów, białek i cholesterolu powinien spożywać je w formie fit, czyli gotowane. Smażone z dodatkiem tłuszczu są dla szczupłych i zdrowych.

 

Jajka – Korzyści dla zdrowia

Sytość

Jaja są syte i dłużej nie będziesz odczuwać głodu po zjedzeniu jajek.

Problemy z żelazem

Uzupełnią braki żelaza. Żółtko jest bogatym źródłem żelaza hemowego, które odgrywa ważną rolę w układzie immunologicznym i procesie przemiany materii.

Uzupełnia braki witamin i kwasu foliowego

Badania wykazały, że ludzie, którzy nie jedzą jajek mogą mieć niedobory witamin A, E i B12. Ci którzy konsumują je regularnie dostarczają sobie 10-20% kwasu foliowego, 20-30% vitamin A, E o B12.

Nie podnoszą ciśnienia krwi

Wiele badań udawania, że konsumpcja jaj nie przyczynia się do chorób układu sercowo-naczyniowego.

Sprzyjają utracie wagi

Pomagają też w budowie mięśni, największym spalaczu kalorii.

Zdrowy mózg

Cholina zawarta w jajach jest składnikiem odżywczym, który wpływa korzystnie na rozwój mózgu płodu, pozytywnie wpływa także na opóźnienie procesu starzenia mózgu. Dzięki niemu dłużej będziemy cieszyć się dobra pamięcią. Jedno jajo może dostarczyć nam 28% zapotrzebowania na cholinę.

Ochronią oczy

Ryzyko wystąpienia katarakty i zaćmy można zmniejszyć, włączając do diety szpinak, jaja i brokuły. Luteiny i zeaksantyny są bardzo ważne dla naszego wzroku. Odpowiadają za to jak widzimy nocą, a także chronią oczy przed szkodliwym działaniem słońca.

Dostarczą najwyższej jakości białka

Białko to podstawowy budulec naszego ciała. To ono buduje nasze mięśnie i naprawia ubytki. Białko znajdziemy w nabiale, mięsie, roślinach strączkowych, ale to jajka uważane są za jego najlepsze źródło.

Ochrona kości

Jaja są bogate w witaminę D, odpowiedzialną za absorbcję wapnia. Jest niezbędna do utrzymania kości w zdrowiu. Spożywanie jaj to działanie prewencyjne przed osteoporozą.

Poprawa stanu włosów i paznokci

Zawarte w białkach aminokwasy, siarka , minerały i witaminy, pozytywnie wpłyną na wygląd włosów i paznokci.

Skonsultuj z lekarzem dietę jajeczną, jeśli tylko nie ma szczególnych przeciwwskazań, jedz jaja na zdrowie!