in

Co to jest astygmatyzm?

Jak rozpoznać astygmatyzm?

Soczewka ludzkiego oka ma kształt idealnie kulisty. Ale w praktyce bardzo rzadko się to zdarza. Soczewka przybiera kształt lekko owalny, co powoduje zaburzenia w widzeniu nazywane astygmatyzmem. W praktyce występuje prawie u każdego, jednak niewielki stopień astygmatyzmu w niczym praktycznie nie przeszkadza. Gorzej jeśli pojawiają się niepokojące objawy. Należą do nich między innymi – niewyraźne i zamglone widzenie niezależnie od odległości, kłopoty z oceną odległości i równowagą, zmęczenie wzroku, bóle głowy, niekontrolowane tarcie oczu i mruganie.

Zaawansowany i nie leczony w porę astygmatyzm może się pogłębiać i być przyczyną wielu niebezpiecznych dolegliwości. Po wykonaniu badań wzroku lekarz okulista zdecyduje, jaka metoda korekcji będzie najlepsza – leczenie operacyjne, okulary czy soczewki kontaktowe.

Czy soczewki kontaktowe na astygmatyzm to dobry pomysł?

Nie tylko krótkowzroczność i dalekowzroczność można korygować soczewkami. Doskonale nadają się również dla astygmatyków. Są to specjalne soczewki, zwane torycznymi. Dobór takich soczewek należy powierzyć profesjonalistom. Pierwszym etapem będzie badanie okulistyczne, następnie dobranie właściwych soczewek. Dla tych, którym zależy na czasie stworzono stronę coopervision.pl. Po zalogowaniu można zapisać się na wizytę do najbliższego, współpracującego z platformą salonu optycznego. Na miejscu najpierw przeprowadzane są badania okulistyczne po których specjalista dobierze właściwe soczewki. Bezpośrednio po badaniu można kupić na miejscu soczewki na astygmatyzm co pozwala oszczędzić czas i ograniczyć wszystko do jednej wizyty. Coopervision.pl  dla zarejestrowanych użytkowników (Cooper Vison Club) ma szereg korzystnych promocji i bonusów. Wszystkie oferowane w coopervision.pl soczewki to gwarantowana jakość i bezpieczeństwo.

Jakie soczewki na astygmatyzm wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych gustów i potrzeb. Wbrew pozorom soczewki kontaktowe nie są trudne w pielęgnacji. Ci, którzy nie chcą o nie dbać systematycznie mogą wybrać jednorazowe. 2-tygodniowe lub miesięczne są nieco tańsze, ale wymagają czyszczenia i stosowania płynu oraz pojemników do przechowywania. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie soczewki są bardziej praktyczne w użyciu niż tradycyjne okulary. Nie parują, nie spadają, nie przeszkadzają ani w pracy ani w uprawianiu sportów. Kierowcom zapewniają szerokie pole widzenia i umożliwiają stosowanie okularów przeciwsłonecznych, do jazdy we mgle lub w nocy. Wbrew mitom soczewki na astygmatyzm mogą być użytkowane przez każdego i nie mają żadnego negatywnego wpływu na delikatny narząd wzroku.