screenshot: Youtube/ PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
in ,

Kierowco! Ta wiedza uratuje ci życie – dowiedz się co robić, gdy utkniesz między zamkniętymi szlabanami.

Mimo iż żyjemy w czasach, gdzie świadomość zagrożenia na drodze zdaje się być większa niż kiedyś, w mediach ciągle słyszy się o wypadkach. Statystyki mówią, że zaledwie w 2018 roku doszło do 32 tys. wypadków, z czego 2 638 skończyło się śmiertelnie.

W wyniku paniki w czasie wypadku, możemy nie wiedzieć, jak postąpić w wielu sytuacjach – możemy też po prostu tego nie wiedzieć, bez względu na uczucia, jakie nam towarzyszą. Czy wiecie, co robić, gdy utknie się między zamkniętymi szlabanami? Ta wiedza może uratować życie…

Wypadki mogą zdarzyć się w każdym miejscu, ale można zauważyć, że wiele z nich ma swoje miejsce na przejazdach kolejowych. Dlaczego?

Kierowcy bardzo często lekceważą ostrzeżenia sygnalizacyjne czy zamykające się rogatki.

PAMIĘTAJ! Szlabany są tak zrobione, że można je staranować samochodem. Dlatego jeśli utkniesz między szlabanami, musisz puknąć samochodem w blokadę, a po chwili szlaban się wyłamie i nie uszkodzi przy tym mechanizmu. Życie jest najcenniejsze, więc nie zastanawiaj się na tym, że zniszczysz przy tym auto lub rogatki. WJEDŹ W ROGATKĘ – TO MOŻE CIĘ URATOWAĆ.

 

W chwili, gdy znajdujesz się w sytuacji zagrożenia, za nic w świecie nie próbuj wykonywać skomplikowanych manewrów swoim samochodem. Nie próbuj parkować bokiem na przejeździe ani nic z tym rzeczy. Po prostu rób wszystko, by staranować szlaban.

Tutaj możesz zobaczyć, jak kierowca nie wykorzystał tej szansy i nie staranował szlabanu.

A na filmiku poniżej zobacz, jak łatwo można się wydostać. Koniecznie podziel się tą informacją ze swoimi bliskimi – powinien wiedzieć o niej każdy kierowca!