fot. freepik
in

Jak ubierać się w gorące dni? Zaskakujące fakty, o których wiedzą nieliczni.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie ubrania najlepiej nosić w upały? Dlaczego Beduini zakładają czarne i białe szaty, gdy mają przemierzać pustynie? Czy kolor tkaniny ma znaczenie, czy może raczej kluczowy jest jej rodzaj?

W 1980 r. do czasopisma naukowego „Nature” trafił artykuł zatytułowany „Dlaczego Beduini noszą czarne szaty na gorących pustyniach?”. Eksperci chcieli odpowiedzieć na pytanie: jakie ubranie jest najodpowiedniejsze, kiedy jest naprawdę gorąco i jedyne, o czym myślimy to to, jak się schłodzić?

„Ilość ciepła uzyskanego przez Beduina wystawionego na gorącą pustynię jest taka sama, niezależnie od tego, czy nosi on czarną, czy białą szatę. Dodatkowe ciepło, pochłonięte przez czarną szatę, zostało wytracone, zanim dotarło do skóry” — cytuje badaczy „The Guardian”.

Co nosić w upały?

Jak się okazuje, podczas upałów kluczowe jest, aby tkanina nie przylegała do ciała. To właśnie luźny krój decyduje o tym, czy będziemy czuć się komfortowo – dzięki niemu powietrze przypływa wystarczająco dobrze między tkaniną i skórą. Efekt ten będzie jeszcze lepszy w przypadku tkaniny pofalowanej. Takie szaty właśnie nosili Beduini przemierzający Synaj.

Jak wynika z informacji podanych przez Science Focus, istotny jest także rodzaj tkaniny. Latem najlepiej zakładać ubrania z lnu, ponieważ materiał ten świetnie radzi sobie z odprowadzaniem ciepła.

W gorące dni z pomocą może przyjść też jedzenie ciepłych pokarmów i płynów. Dzięki nim temperatura organizmu wzrośnie, co z kolei sprawi, że ostatecznie dojdzie do jego ochłodzenia.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: medonet.pl