in ,

Eksperci alarmują – unikaj tej jednej rzeczy! Wiadomo już, co łączy 1/3 zakażonych.

Zostało przeprowadzonych już wiele badań dotyczących koronawirusa. Wiele wyników zaskakuje i skłania do przemyśleń. Jednak ostatnie ustalenia sprawiają, że zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji jak nigdy wcześniej.

Główny Inspektorat Sanitarny postanowił przebadać Polaków zakażonych koronawirusem. Wyniki utwierdziły ekspertów w tym, że są pewne powiązania pomiędzy chorymi. Musimy z tego wyciągnąć odpowiednie wnioski!

Okazuje się, że aż 1/3 chorych miało kontakt z innymi zakażonymi w przychodni lub szpitalu. GIS poinformował w piątek, że dotyczy to zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.

,,Zagadnienie to wymaga głębszej analizy. Widać jednak, że bezpieczeństwo w placówkach medycznych to nie tylko środki ochrony indywidualnej, ale także bezwzględne przestrzeganie procedur” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Okazuje się, że wyjątkowo źle jest w jednym województwie. Mowa o województwie mazowieckim – tam ponad połowa zakażonych to ludzie mający kontakt z innymi zakażonymi w szpitalu lub przychodni.

Również w domach opieki społecznej nie jest bezpiecznie. Wśród wszystkich przypadków, które zostały potwierdzone, aż 6,6 procenta pochodzi stamtąd.

Wyniki badań nie pozostawiają żadnych złudzeń – aż 26,6 procenta wszystkich przypadków to ludzie mający styczność z nosicielami koronawirusa. W tym czasie poczekalnie i korytarze szpitalne są dla Polaków naprawdę niebezpieczne.
 
Sanepid w tym trudnym dla wszystkich okresie dzwoni do zakażonych Polaków, aby ustalić łańcuch kontaktów – ma to na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Rzecznik GIS informuje, że w ponad 70 procentach przypadków można ustalić źródło zakażenia. Chorzy, do których dzwoni sanepid, muszą odpowiedzieć na wiele pytań, dotyczących osób i miejsc, w których przebywali.

Źródło: rmf24.pl / Miniaturka: wikipedia.org/Mohsen Atayi