in

Co grozi protestującym? Prokuratura Krajowa przygotowała wytyczne – kary są bardzo surowe

Bardzo możliwe, że protestujące kobiety będą musiały liczyć się z poważnymi konsekwencjami swoich działań. Wiemy, co zamierza prokuratura.

Jak poinformowała Wirtualna Polska, Prokuratura Krajowa zdążyła już przygotować wytyczne dla śledczych wobec organizatorów strajku i osób strajkujących. Ujawnione zostały wszystkie zapiski, lepiej wiedzieć, o czym mowa.

Co grozi aktywistkom? Prokuratura zgromadziła wytyczne

Jak podaje Wirtualna Polska, „Prokurator Krajowy przygotował już wytyczne dla śledczych wobec organizatorów strajku i osób, które do nich nakłaniają oraz atakują kościoły czy policjantów”.

Ze szczegółowych instrukcji, które opublikował na swoim Twitterze reporter RMF FM, Patryk Michalski, możemy dowiedzieć się, że organizatorzy protestów mogą trafić nawet na 8 lat do więzienia.

„Każde zachowanie osoby organizującej nielegalną demonstrację albo podżegającej lub nawołującej do udziału w niej winno być przede wszystkim oceniane w kontekście wyczerpania czynu zabronionego z art. 165 par. 1 pkt 1 kk w zakresie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego” – czytamy we fragmencie dokumentu.

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, wystosowujący pismo do jednostek, które mu podlegają, zacytował jeden z przepisów:

„Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Jak podaje Wirtualna Polska, Święczkowski poleca, aby od razu zgłaszać do Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej każde zarejestrowane postępowanie w związku z protestami, które obecnie mają miejsce.

Wszystko wskazuje na to, że aktywistki muszą liczyć się z surowymi karami, podobnie jak osoby biorące udział w protestach.

Jednocześnie warto przypomnieć, że w dniu jutrzejszym ma odbyć się największy strajk – w Warszawie, do której przyjadą mieszkańcy z całej Polski.

Źródło: Wirtualna Polska