in

Zauważyła ciemne plamy na szyi dziecka. Diagnoza lekarzy zwaliła ją z nóg.

Wskaźniki otyłości wśród dzieci nadal rosną w ostatnich latach, a także przypadki cukrzycy typu 2 u dzieci i młodzieży.

Ciemne plamy na szyi

14-letnia Panthera usłyszała straszną diagnozę po dostrzeżeniu dziwnych zmian w swoim ciele. Była ciągle spragniona, cierpiała na bóle głowy i zmiany nastroju. Ale było też coś jeszcze. Panthera miała na szyi czarny, ciemnobrązowy pierścień. Początkowo jej matka myślała, że ​​to brud… jednak było to coś znacznie gorszego.

Lekarze stwierdzili u nastolatki Rogowacenie ciemne. Jeśli widzisz taki ciemny pierścień, oznacza to, że insulina nie funkcjonuje prawidłowo. Może to być objaw cukrzycy typu 2, która wpływa na to, jak organizm trawi cukier – i taką diagnozę usłyszała właśnie Panthera. Teraz nastolatka musi sprawdzać poziom cukru we krwi i codziennie wstrzykiwać sobie insulinę.

Rogowacenie ciemne

To choroba skóry, która może występować w postaci łagodnej, towarzysząc insulinooporności, otyłości i innym niezłośliwym zaburzeniom endokrynologicznym lub jako zespół paraneoplastyczny występujący głównie w przebiegu nowotworów przewodu pokarmowego, szczególnie raka żołądka. Oprócz szyi ciemny pigment można również znaleźć pod pachwinami.
 
Według strony internetowej AOCD.org, wysoki poziom insuliny w organizmie aktywuje receptory insuliny w skórze, zmuszając ją do nieprawidłowego wzrostu i powodowania dodatkowego pigmentu w skórze.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 jest przewlekłą chorobą, która trwa przez całe życie i wpływa na poziom insuliny oraz sposób, w jaki organizm trawi glukozę lub cukier. Występuje ona częściej u osób młodszych. Postęp choroby jest szybszy u dzieci i trudniejszy do leczenia. Właśnie dlatego Panthera i jej mama mają nadzieję, że ta historia zainspiruje inne rodziny do zmiany stylu życia na zdrowszy.

„Chcę, aby inni rodzice wiedzieli, że może się to zdarzyć ich dzieciom, nawet jeśli nie mają cukrzycy i nawet jeśli nikt w ich rodzinie jej nie miał”, mówi matka Panthera dla ABC News. „Musisz zwracać uwagę na jedzenie, które podajesz swoim dzieciom. Musisz kontrolować to, co jedzą, ponieważ ma to długofalowy wpływ na zdrowie”.

Jeśli zauważysz na skórze inne objawy lub przebarwienia, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Prosimy podziel się tą ważną informację ze swoimi bliskimi.