in

Czy po 30-stce jest już za późno na ciążę? Ginekolożka odpowiada jaka jest prawda

Czy na ciążę po 30 roku życia jest już za późno? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które zastanawiają się nad macierzyństwem.

Niektórzy twierdzą, że organizm kobiety po 30-tce zaczyna się starzeć, co może utrudnić zajście w ciążę i jej donoszenie. TikTokerka zapytała o to ginekolożkę, która udzieliła zaskakującej odpowiedzi.

Czy po 30-stce jest już za późno na ciążę?

„Proszę pani, jesteśmy w stanie prowadzić ciąże kobiet po czterdziestym roku życia i to są ich pierwsze ciąże, i one kończą się jak najbardziej zdrowym porodem zarówno dla matki, jak i dziecka. Więc proszę nie mówić, że pani 33 lata to jakiś straszny i stary wiek. W tej chwili jest to bardzo przeciętny wiek, jeśli chodzi o ciążę.” – odpowiada ginekolożka.

@tamagdagawlik Odpowiadanie użytkownikowi @Dominika Domaros znaleziony filmik w roboczych 🥰 ciąża po 30 to nie jest późno, a tykający nad głową zegar to mit 💁🏼‍♀️ można zostać mamą w wieku 20 lat jeśli jesteś na to gotowa, ale tak jak ja możesz do tej decyzji dojrzewać ponad 30 lat i to też jest ok 🥰 #mama #matkagawlik #mamanatiktoku #mamapo35 #rodzew2022 #rodzew2023 ♬ dźwięk oryginalny – Magda Gawlik

Wiele osób zauważa też, że późne macierzyństwo jest bardziej świadome, ponieważ rodzice są już bardziej dojrzali psychicznie i emocjonalnie oraz mają lepsze zabezpieczenie finansowe i materialne dla siebie i dziecka.

Ważne jest jednak, by każda kobieta decydowała o swoim macierzyństwie wtedy, gdy czuje się na to gotowa.

Źródło:tiktok