Poruszające się po śmierci ciało brzmi, jak scena z horroru i miejska legenda. Ale czy całkiem wyssana z palca?
Jak się okazuje niezupełnie. Poruszające się ciało to jedna z kilku aktywności, które zachodzą w organizmie ludzkim już po śmierci.
1. Odruch Łazarza
Pojawia się bardzo rzadko u osób, u których stwierdzono śmierć mózgową. Objawia się uniesieniem rąk i złożeniem ich na klatce piersiowej. Czasem towarzyszy temu drżenie mięśni, ruchy nadgarstków. Odruch trwa kilka sekund i może pojawiać się nawet godzinę po stwierdzeniu śmierci mózgowej wprowadzając rodzinę i personel medyczny w niemałą konsternację. Zdarza się nawet podczas pobierania narządów, nawet po wyjęciu serca. Jest to bowiem odruch rdzeniowy, za który odpowiadają impulsy pozostałe w obwodzie nerwowym. Nie bierze w nim udziału mózg.
2. Algor mortis i rigor mortis
Wraz z zatrzymaniem akcji serca, zatrzymuje się przepływ krwi. Bez krążenia następuje algor mortis czyli oziebienie pośmiertne. Temperatura ciała spada do poziomu temperatury otoczenia. Pojawiają się także plamy pośmiertne pod wpływem grawitacji, czyli zależnie od ułożenia ciała, na dole. Następuje stężenie pośmiertne czyli rigor mortis. Wskutek wyczerpania energii mięśni, zaczynają one sztywnieć.
3. Mózg nadal pracuje
Śmierć komórek mózgowych nie następuje natychmiast. Neurony mogą żyć jeszcze kilka godzin i mózg może być aktywny po śmierci. Potem zaczyna się proces rozkładu, który trwa około roku.
4. Włosy i paznokcie
Z pewnością słyszałeś o tym, że po śmierci rosną włosy i paznokcie. To akurat mit, który jest nieprawdziwy. Ciało traci wilgotność i odsłania więcej płytki paznokciowej i włosów. To skóry jest mniej, a nie włosów i paznokci więcej.
5. Mocz i kał
Po śmierci mięśnie zwieraczy rozluźniają się i ciało może pozbyć się moczu i kału.