in

Sporządzono listę najgroźniejszych chorób przy COVID-19. Niektóre z nich nie są takie oczywiste.

Choroby współistniejące doprowadzają do wystąpienia negatywnych powikłań w przypadku zakażenia koronawirusem. Osłabiają one organizm, który nie ma możliwości szybkiej regeneracji, dlatego może doprowadzić to nawet do śmierci pacjenta. Istnieje grupa osób, która jest najbardziej zagrożona.

Koronawirus w zderzeniu z chorobami współistniejącymi może nieść za sobą katastrofalne skutki. Lekarze apelują o to, aby osoby, które cierpią na niektóre schorzenia, w sposób szczególny o siebie dbały.

Choroby współistniejące szczególnie niebezpieczne przy COVID-19

Specjaliści postanowili sporządzić listę, która będzie zawierać te schorzenia, które mogą okazać się najbardziej destrukcyjne w połączeniu z koronawirusem. Osoby, które na nie cierpią, powinny zachować szczególną ostrożność i robić wszystko, aby nie narazić się na zakażenie COVID-19. Naukowcy zalecają takim osobom skorzystanie ze szczepionki w pierwszej kolejności, kiedy tylko się pojawi.

Lista chorób powstała dzięki badaniom z czterech kontynentów, które zostały przeanalizowane przez zespół naukowców z Penn State College of Medicin.

W badaniu uwzględniono stan zdrowia 65 tysięcy pacjentów chorych na COVID-19, z których każdy miał choroby współistniejące. Oparto się na jedenastu z nich: chorobie niedokrwiennej serca, cukrzycy, nadciśnieniu, nowotworach, przewlekłych chorobach nerek, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), chorobie naczyniowo-mózgowej, niewydolności serca, astmie, przewlekłej chorobie wątroby oraz HIV/AIDS. Średni wiek pacjentów wynosił 61 lat.

Jak się okazało, pewna grupa osób jest szczególnie narażona na niebezpieczne powikłania – chorzy z przewlekłą chorobą nerek, chorobą wieńcową, nadciśnieniem, niewydolnością serca, cukrzycą i nowotworami.

Profesor Artur Mamcarz, internista i kardiolog, szef III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, tłumaczy, jak ważne przy zakażeniu COVID-19 dla takich pacjentów jest „rzetelne leczenie chorób przewlekłych”.

„Są analizy wskazujące na to, że jeśli choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca są leczone prawidłowo i są trzymane przez to w ryzach, zmniejsza się ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19” – tłumaczy.

Lekarz apeluje o to, aby pacjenci przestrzegali zasad reżimu sanitarnego, zażywali przepisane leki, zdrowo się odżywiali i byli aktywni fizycznie, dbali o dobrą jakość snu, codziennie mierzyli ciśnienie i badali sobie cukier. Zdrowy tryb życia jest kluczowy i zapewnia chorym lepsze funkcjonowanie.

Źródło: Wprost