in

Nie każdy czosnek jest zdrowy! Zobacz jak uniknąć chińskiego produktu, który jest pełny toksyn.

Już od wieków wiadomo, że czosnek jest doskonałym lekarstwem na przeziębienie. Ten naturalny antybiotyk zawiera allicynę, która ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście wtedy, kiedy nie pochodzi z Chin.

Kiedy wybieramy czosnek w sklepie, zwróćmy uwagę na jego kraj pochodzenia. Aż 80% czosnku, który sprzedawany jest na całym świecie pochodzi z Chin. A my Polacy, mamy przecież nasz rodzimy, zdrowy czosnek. Mimo tego sklepom bardziej opłaca się wybierać czosnek chiński, ponieważ jest tańszy i dłużej zachowuje świeżość. Jednak ma to swoje ogromne minusy.

Czosnek z Chin, nawet ten pochodzący z ekologicznych upraw jest spryskiwany pestycydami, takimi jak bromek metylu. Służy on do likwidacji szkodników i chwastów, ale te chemikalia potem dostają się do naszego organizmu. W dużych stężeniach te pestycydy szkodzą na nasz układ nerwowy i oddechowy. W niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci.

A to jeszcze nie wszystko. Oprócz pestycydów, Chińczycy używają także chloru do wybielania główek czosnku. Dzięki temu nie zawiera on ciemnych plamek i jest doskonale biały. Według producentów nieskazitelne główki czosnku częściej lądują w naszych lodówkach. Niestety takie chlorowanie produktów zwiększa ryzyko wystąpienia raka u osób, które je spożywają. Dodatkowo czosnek poddawany jest opryskom chemicznym, które wydłużają jego żywotność i zapobiegają kwitnięciu.

Alliacyna, która jest odpowiedzialna za wszystko to co dobre w czosnku, występuje tylko w świeżych główkach. Wybierając chiński czosnek tak naprawdę nie wiemy, kiedy został zerwany i czy oprócz chemii i pestycydów cokolwiek zdrowego wpływa do naszego organizmu razem z przyprawą.

Jak sprawdzić czy czosnek pochodzi z Chin?
Chińczycy usuwają wodę ze swojego czosnku, aby był lżejszy i tym samym tańszy w transporcie. Biorąc do ręki czosnek chiński i polski od razu wyczujemy różnicę w wadze. Dobry czosnek jest twardy, bulwiasty i ciężki. Polski czosnek ma także dużo wyraźniejszy smak.

Czosnek chiński jest dokładnie oczyszczony z korzeni i przez chlorowanie jest prawie całkowicie biały i nie zawiera przebarwień. Warto wiedzieć, że ciemne plamki są całkowicie naturalne i nie należy się tym przejmować.
 
Jeśli chcemy kupić dobry, zdrowy czosnek sprawdzajmy w sklepach kraj pochodzenia. Dobrym sposobem jest także kupowanie go od rolników i bazarowych sprzedawców, którzy posiadają własne uprawy czosnku.