Źródło: Facebook Nadleśnictwo Choczewo fot. Angelika Zimak
in ,

Leśnicy nie mogli uwierzyć własnym oczom. Tego nie stworzył człowiek

Bobry, znane ze swoich zdolności budowniczych, przekroczyły same siebie w Nadleśnictwie Choczewo w województwie pomorskim. Ich najnowsze dzieło budowlane robi wrażenie nawet na tych, którzy myśleli, że wiedzą wszystko o tych zdolnych stworzeniach.

Inżynieria bobrów na najwyższym poziomie

Ta konkretna budowla wyróżnia się niesamowitą precyzją i solidnością. Stworzona niemal w doskonały sposób, z wysokością blisko dwóch metrów, zachwyca nie tylko estetyką, ale i funkcjonalnością. Trudno uwierzyć, że tak doskonała konstrukcja powstała bez ludzkiej ingerencji.

Leśnicy z Nadleśnictwa Choczewo są niekwestionowanie dumni z obecności tak zdolnych sąsiadów. To świadczy o dobrej kondycji środowiska i jest świadectwem pozytywnego wpływu bobrów na lokalny ekosystem.

Tama nie tylko piętrzy wodę, ale także przyczynia się do zachowania ekosystemu wodno-błotnego. Jest to ważne zwłaszcza w obliczu obecnych wyzwań klimatycznych, gdzie takie budowle naturalnie przeciwdziałają skutkom suszy oraz pomagają w utrzymaniu właściwego poziomu wód gruntowych.

Bobry jako zwierzęta godne podziwu

„Widywałam mniejsze tamy, taką widzę pierwszy raz” – komentuje pani Kasia, a pan Krzysztof dodaje: „Ileż to trzeba pracy aby zbudować taką tamę”.

Kiedyś bobry były niemal na skraju wyginięcia w Polsce, zwłaszcza po II wojnie światowej. Jednak dzięki wysiłkom ochrony środowiska, ich populacja powoli odradza się. Obecnie w Polsce żyje ponad 100 tysięcy tych niezwykłych zwierząt, które nie tylko zachwycają swoimi budowlami, ale przede wszystkim przyczyniają się do dbania o nasze środowisko.