in

Brytyjski szczep COVID-19 dotarł do Polski. Jest potwierdzenie od laboratorium.

Władze robiły co mogły, aby ograniczyć transmisję groźnej mutacji koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Niestety szczep dotarł już do naszego kraju. U pacjenta z Małopolski zidentyfikowano brytyjską mutację koronawirusa B.1.1.7.

O szokującym wyniku testu, poinformowało prywatne laboratorium genXone. Więcej szczegółów na temat pacjenta, jak np. płeć i wiek niestety nie jest możliwe, ze względu na ochronę danych osobowych.

„Laboratorium genXone zidentyfikowało brytyjski szczep koronawirusa B.1.1.7 u chorego z województwa małopolskiego – czytamy.”

Podjęliśmy decyzję o upublicznieniu tej informacji z uwagi na jej istotne znaczenie epidemiologiczne – mówił Michał Kaszuba, prezes genXone, cyt. przez tokfm.pl

Brytyjski szczep COVID-19

O tej niebezpiecznej mutacji koronawirusa jest już głośno od grudnia ubiegłego roku – to wtedy po raz pierwszy pierwszy poinformowano o nowej odmianie wirusa w Wielkiej Brytanii. Wówczas minister zdrowia Matt Hancock zdradził, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nowym szczepem wirusa, głównie w południowej Anglii.

Póki co wiadomo, że brytyjska odmiana COVID-19 rozprzestrzenia się dużo szybciej (nawet o 70%) od koronawirusa który pojawił się w Polsce w marcu 2020 r.

Według informacji od WHO, brytyjską mutację koronawirusa wykryto już w co najmniej 60 krajach i terytoriach.

Źródło:o2.pl