fot. freepik, tiktok/ holisticradiantselfcare
in

Domowa broń przeciwko osom. Proste składniki, skuteczne działanie

Osy mogą być bardzo irytujące, zwłaszcza podczas rodzinnych pikników, grilla w ogrodzie czy chwil relaksu na tarasie. Ich ciągłe bzyczenie i niemal stała obecność w pobliżu naszych posiłków może skutecznie popsuć nam nastrój. Jednak zamiast rezygnować z imprez na świeżym powietrzu czy zabijać te owady, warto poznać sposoby na to, jak je odstraszyć.

Co przyciąga osy do domu?

Zanim zastanowimy się nad tym, jak pozbyć się os, warto wiedzieć, co je do nas przyciąga.

  1. Poszukiwanie jedzenia: Osy przyciąga pokarm. Mogą być przyciągane resztkami jedzenia, słodkimi płynami, owocami czy nawet odpadkami w koszu.
  2. Poszukiwanie schronienia: Zmieniające się warunki pogodowe, zwłaszcza chłodniejsze temperatury, mogą skłonić osy do poszukiwania cieplejszego schronienia. Osy mogą też szukać miejsca na zimowanie.
  3. Miejsca na gniazdo: Niektóre osy, zwłaszcza osy papierowe, budują gniazda w schronionych miejscach. W domu takimi miejscami mogą być strychy, kominy, wentylacje czy nawet zakamarki w ścianach.
  4. Otwarte okna i drzwi: Jeśli w domu jest otwarte okno lub drzwi, osy mogą wlecieć do środka, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajduje się coś, co je przyciąga. Warto zaopatrzyć się siatki na okna przeciw owadom.
  5. Światło: W nocy osy mogą być przyciągane do źródeł światła, takich jak lampy wewnątrz domu.
  6. Kwiaty i rośliny w domu: Jeśli masz w domu kwitnące rośliny, mogą one przyciągać osy w poszukiwaniu nektaru.

Domowy sposób na osy

Chociaż osy bywają denerwujące, to w pewnym sensie odgrywają ważną rolę w naszym ekosystemie, żywiąc się szkodnikami takimi jak mszyce, mączliki czy gąsienice. Dlatego zamiast je niszczyć, warto poznać metody na ich odstraszanie.

Najprostszym sposobem jest posadzenie w ogrodzie, na balkonie czy parapecie ziół, których zapachy nie przepadają osy. Do takich ziół zaliczają się majeranek, tymianek, mięta czy bazylia. Mając je pod ręką, można cieszyć się nie tylko ich wspaniałym aromatem, ale też spokojem z dala od bzyczących owadów.

Innym domowym sposobem jest przygotowanie płynu odstraszającego osy, takim jak ten zaprezentowany przez tiktokerkę Tinę Marie. Prosta mieszanka wody, płynu do mycia naczyń i kilku kropli wybranych olejków eterycznych (np. goździkowy, geranium, trawa cytrynowa, mięta pieprzowa) może okazać się bardzo skuteczna.

@holisticradiantselfcare #wasprepellant #essentialoils #dontgetstung ♬ Sunny Day – Ted Fresco

Nie musimy rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu przez osy. Wystarczy wiedzieć, jak je odstraszać i zastosować się do kilku prostych rad. Dzięki temu, możemy cieszyć się piękną pogodą i spędzać czas na dworze bez obaw o użądlenia.