in

Co z Bożym Narodzeniem? Wiceminister zdrowia postawił sprawę jasno.

Pandemia koronawirusa daje się we znaki. Liczba zakażeń wywołuje duży niepokój wśród Polaków i zmusza do tego, by postawić sobie pytanie: co ze świętami Bożego Narodzenia? Czy przy takiej sytuacji epidemiologicznej jest szansa na to, że spędzimy je w gronie rodziny?

Wiceminister zdrowia wypowiedział się na ten temat w programie „Sedno sprawy” i tym samym rozwiał wątpliwości.

Boże Narodzenie a pandemia

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16590 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Zmarły 282 osoby zakażone COVID-19. Specjaliści są zdania, że niebawem możemy mieć do czynienia nawet z 40 tys. przypadków zakażeń na dobę. Czy musimy być gotowi na kolejny lockdown?

Waldemar Kraska w programie „Sedno Sprawy” mówi:

„Wszystko zależy od nas, jeśli uzyskamy odporność populacyjną, to te święta będą takie, jak w poprzednich latach”

Wiceminister zdrowia liczy na to, że szczepionki pomogą załagodzić sytuację.

„Trzeba premiować zaszczepionych, ale trzeba pamiętać, że osoba zaszczepiona także może przenosić koronawirus, ten ładunek jest mniejszy, ale… Trzeba zwracać uwagę na obowiązujące zasady. Scenariusze rozważamy, ale decyzji nie ma” – dodaje.

Tak samo myśli prof. Włodzimierz Gut. Ekspert uważa, że każdy powinien się zaszczepić, ale jednocześnie nie wierzy, że może to stać się naprawdę.

„Do świąt Bożego Narodzenia jest dość czasu, aby ludzie się opamiętali i zaszczepili” – mówi wirusolog w rozmowie z PAP.

„To nie jest tak, że dojdziemy do szczytu fali i szybko liczby zakażeń zaczną spadać. One dość długo będą utrzymywać się na wysokim poziomie, bo nie stosujemy silnych obostrzeń. Dlatego w okresie Świąt Bożego Narodzenia zakażeń nadal będzie dużo. Być może będzie już po szczycie fali, ale to spadanie liczby nowych przypadków w mojej ocenie będzie powolne” – dodaje prof. Gut.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: PAP