in

Mało kto wie o sekretnych zastosowaniach boraksu. Dzięki niemu rozwiążesz aż 15 domowych problemów!

Jest kilka rzeczy, o których wszyscy wiemy, że powinniśmy zawsze mieć w naszych domach, jak na przykład sodę oczyszczoną, cytrynę czy wiele innych. Ale jest jeszcze jeden, który zasługuje na to, by przynależeć do grona niezastąpionych – boraks, znany również jako boran sodu, tetraboran sodu lub tetraboran disodu. Zrobi dla Ciebie więcej niż mógłbyś przypuszczać. Czas najwyższy przyjrzeć mu się bliżej.

Boraks – zastosowania

1. Wybielanie

Nawet jeśli na Twoich ubraniach nie ma plam, a Ty dbasz o o nie jak należy, z czasem tkaniny będą żółknąć i szarzeć. Łatwo przywrócisz im biel dzięki zastosowaniu bardzo gorącej wody, boraksu, płynu do naczyń i proszku do prania.

2. Pozbądź się mrówek

Boraks jest głównym składnikiem wielu produktów owadobójczych, więc możesz go użyć do stworzenia własnego. Wystarczy połączyć go z ciepłą wodą i cukrem (lub miodem), namoczyć w tym waciki, uformować kule i porozstawiać je po domu, w miejscach, gdzie przebywają mrówki.

3. Myszy

Mrówki to nie jedyne stworzenia, które nienawidzą boraksu. Jeśli posypiemy go wzdłuż ścian, to powstrzyma myszy przed powrotem!

4. Tabletki do zmywarek

Uwielbiam wygodę tabletek do zmywarki, ale nienawidzę ich zawyżonych cen. Robię własne dzięki pojemnikowi na lód, oczywiście z wykorzystaniem Boraksu.

5. Pranie

Nie tylko naczynia można czyścić za pomocą domowej roboty detergentu. Boraks kosztuje mniej niż 50 zł, a tej ilości wystarczy, aby zrobić pranie przez cały rok!

6. Lśniąca stal nierdzewna

Boraks także przywróci blask Twojej stali nierdzewnej. Wystarczy zmieszać go z pastą powstałą z sody oczyszczonej i soku z cytryny, a następnie wyszorować. W taki sam sposób wyczyścisz garnki.

7. Wyczyść tapicerkę samochodową

Nie trzeba wydawać mnóstwo pieniędzy w myjni, jeśli znasz i stosujesz boraks! Po prostu wyczyść tapicerkę domowym środkiem czyszczącym wykonanym z tego wszechstronnego składnika oraz odrobiny wody i zmielonego mydła.

8. Baw się z dziećmi

Możesz wykorzystać boraks także do zabawy z dziećmi. Można z niego zrobić glutki, albo pająki świecące w ciemności.

9. Pielęgnuj rośliny

Posyp boraks dookoła drzewka owocowego co trzy lub cztery lata, aby dodać bor do gleby i zachęcić je do wzrostu.

10. Zapewnij zwierzakom czystość

 

 
Wymieszaj boraks z wodą w proporcji 1/3 szklanki boraksu na 1 szklankę wody i spryskaj mieszanką legowisko psa lub kota, aby je zdezynfekować.

11. Dezynfekuj

 

 
Możesz w podobny sposób zdezynfekować kosz na śmieci, czy lodówkę.

12. Zlew

 

 
Nie ma znaczenia, czy twój zlew jest wykonany ze stali nierdzewnej czy z porcelany, w końcu będzie zachodził, ale boraks go uratuje.
 
Wystarczy zmieszać filiżankę z ¼ szklanki soku z cytryny, zrobić pastę i wyszorować.

13. Zabij chwasty

 

 
Nie potrzebujesz chemikaliów z centrum ogrodniczego, aby powstrzymać inwazję chwastów. Po prostu zrób własny herbicyd, mieszając 1,5 szklanki boraksu z 10 litrami wody. Celuj ostrożnie by nie zniszczyć pożądanych roślin.

14. Odśwież pokoje

 

 
Wymieszaj boraks z wodą i olejkiem eterycznym (0,5 szklanki boraksu i 1,5 szklanki ciepłej wody, oraz 10 kropli olejku eterycznego) aby przygotować odświeżacz w sprayu.

15. Szybkie czyszczenie toalety

 

 
Możesz użyć Boraksu do czyszczenia muszli klozetowej! Po prostu posyp trochę, zanim pójdziesz spać, pozostaw na noc. Rano, wyszoruj szczotką i spłucz.
 
Kto z Was wiedział, że ten skromny minerał może zrobić TAK wiele? Teraz już zawsze powinieneś mieć go pod ręką.