fot. i freepik, tiktok/@mrguthealth
in

Często boli cię brzuch? Powodem może być pilot od telewizora

Te przedmioty są często ignorowane podczas codziennego sprzątania, ale zawierają dużą liczbę bakterii, które mogą powodować bóle brzucha, gdy zostaną przeniesione do naszego układu pokarmowego. Zaleca się regularne mycie lub dezynfekowanie tych powierzchni, aby utrzymać zdrowie jelit. Mowa m.in. o pilocie od telewizora.

Naukowiec Jordan Haworth postanowił przypomnieć o źródłach bakterii i zaapelować do wszystkich o ostrożność.

Lepiej wyczyść te rzeczy

Jak podkreśla Jordan Haworth z USA, fizjolog kliniczny, źródłami bakterii mogą być: kran w łazience, telewizor pilota, klawiatura komputera, włącznik światła czy też chociażby uchwyt w łazience.

„Złapanie paskudnego zarazka np. salmonelli, wystarczy tylko raz, aby pozostawić trwające przez całe życie problemy zdrowotne jelit – np. zespół jelita drażliwego (IBS)” – tłumaczy naukowiec.

Co zrobić, aby nie narazić swojego zdrowia?

Ekspres do kawy jest uznawany za obiekt, który szczególnie lubią bakterie. Aby uniknąć rozwoju pleśni, ekspert radzi przepłukać go regularnie octem i zawsze zmieniać wodę przed ponownym użyciem.

Pilot do telewizora znajduje się na drugim miejscu, jako obiekt zawierający 20-krotnie więcej bakterii niż deska sedesowa, więc warto go dezynfekować systematycznie.

Buty, które zaleca się zdejmować przy drzwiach, są trzecie na liście i są potencjalnym źródłem groźnej bakterii Clostridium difficile.

Kolejne obiekty, takie jak ścierka do czyszczenia, kuchenka mikrofalowa, deska do krojenia, lodówka, ręczniki kąpielowe, włączniki światła, zostały również opisane jako zagrożenie dla naszego zdrowia i zaleca się, by zachować ostrożność przy ich użytkowaniu.

„Właściwe przechowywanie żywności jest również bardzo ważne. U góry układaj produkty gotowe do spożycia od razu i kieruj się w dół z tymi o dłuższej dacie przydatności” – przekonuje naukowiec.

Obejrzyj całe nagranie poniżej!

@mrguthealth Number 1… 😳🧫 #guthealthmatters ♬ Spooky, quiet, scary atmosphere piano songs – Skittlegirl Sound

Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie ryzykuj i bądź ostrożny!