fot. facebook
in

Rozdzielili bliźniaki połączone mózgami. Lekarze spotykali się w wirtualnej rzeczywistości

W czasie niezwykle trudnej operacji, która trwała łącznie 27 godzin, lekarze rozdzielili bliźniaki syjamskie złączone mózgami. Przy stole operacyjnym stało łącznie prawie 100 medyków. Nie ma wątpliwości co do tego, że to jeden z najbardziej skomplikowanych procesów separacji, z jakimi ludzkość miała do czynienia.

Bliźnięta z Brazylii, Bernardo i Arthur Lima przyszli na świat ze zrośniętymi mózgami. Trzy lata swojego życia spędzili w szpitalu, nie mogąc się swobodnie poruszać ani bawić tak, jak inne dzieci. Przez większość dnia leżeli w łóżku z twarzami zwróconymi w odwrotnym kierunku.

Niezwykła chwila

Przed operacją, chirurdzy z Londynu i Rio De Janeiro miesiącami testowali techniki, wykorzystując do tego projekcje anatomiczne bliźniaków. Pomagała im w tym VR (wirtualna rzeczywistość), tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Pierwszy raz na całym świecie doszło do tego, że chirurdzy z wielu krajów spotykali się w wirtualnej rzeczywistości, aby ćwiczyć wspólne operowanie.

Chłopcy mieli już za sobą próby rozdzielnia. Zdawano sobie sprawę z tego, że operacja może nie zakończyć się sukcesem. Potrzebne zatem były wyjątkowo długie i skrupulatne przygotowania. Ostatecznie bliźniaki przeszły siedem operacji, a ostatnia z nich trwała aż 27 godzin!

Ważne narządy chłopców były od siebie odseparowane z racji połączenia głowami. Wspólne jednak były żyły w mózgu, a ich oddzielenie wymagało niezwykłej staranności.

Podczas wcześniejszych prób rozdzielenia doszło do powstania trudnej tkanki bliznowatej, którą lekarze mieli za zadanie omijać.

Całe szczęście, wszystko poszło zgodnie z planem. Teraz chłopcy dochodzą do siebie w szpitalu. Przed nimi rehabilitacja, która potrwa łącznie sześć miesięcy. Już cztery dni po operacji bliźniaki mogły się zobaczyć i uścisnąć.

Przeprowadzaniem operacji zajmował się chirurg dziecięcy dr Noor ul Owase Jeelani z Great Ormond Street Hospital u boku dr Gabriela Mufarreja, szefa chirurgii dziecięcej w Instituto Estadual do Cerebro Paulo Niemeyer w Brazylii. Koszty operacji były pokryte przez organizację charytatywną Gemini Untwined.

Źródło: dailymail.co.uk, insider.com