in

Bill Gates nie ma dobrych wieści. Dojdzie do katastrofy, trzeba działać szybko.

Jak przekazuje The Wall Street Journal, Bill Gates jest zdania, że świat nie poradzi sobie z kolejną pandemią. Miliarder przekonuje, że trzeba nam fabryk produkujących szczepionkę w zaledwie 100 dni. Jeśli nie będzie takiej możliwości, walka z następnymi wirusami może okazać się naprawdę ciężka.

W poniedziałek, 13 września pojawił się roczny raport Fundacji Billa i Melindy Gates – „Goalkeepers”. Temat przewodni to wskaźniki dotyczące zdrowia, edukacji czy też dobrobytu. Przy okazji opublikowania dokumentu, miliarder przeprowadził rozmowę z „The Wall Street Journal”.

Niepokojąca przepowiednia Gatesa

Gates postanowił zwrócić uwagę na to, jak wielka jest różnica w liczbie zaszczepionych w zależności od danego regionu. Oparł się na przykładzie Stanów Zjednoczonych, mających w planach wprowadzenie dawki przypominającej dla tych, którzy już się zaszczepili i na przykładzie Afryki, w której zaszczepionych osób jest mniej niż w stanie Kalifornia. Trzeba przyznać, że rozbieżności są naprawdę kolosalne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że na całym świecie zostało podane już około 5,5 miliarda dawek szczepionki na koronawirusa. 80 proc. z nich to jednak dawki z krajów wysoko i średnio rozwiniętych.

Miliarder jest zdania, że właśnie te dysproporcje nie pozwolą nam na poradzenie sobie z kolejną pandemią. Konieczne jest otwarcie fabryk, dzięki którym szczepionki powstałyby w 100 dni. Gates postanowił wezwać państwa do tego, aby inwestowały więcej pieniędzy w systemy opieki zdrowotnej.

W raporcie „Goalkeepers” omówiony został problem nierówności w zamożności, edukacji czy zatrudnieniu, które tylko powiększyły się przez pandemię. Z opublikowanego dokumentu można się dowiedzieć, że pandemia bardziej dotknęła kobiety niż mężczyzn. To właśnie płeć piękna utraciła ponad 13 milionów więcej miejsc pracy.

Wskaźniki szczepień dzieci przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak błonica, tężec i krztusiec, spadły do ​​poziomu z 2005 r. Prawie 30 milionów dzieci nie zostało zaszczepionych na te choroby w 2020 r.

Szanse na to, że sytuacja ulegnie poprawie w najbliższym czasie, są niewielkie, dlatego też Gates zachęca do przygotowania się na kolejną pandemię i inwestycje wzmacniające system opieki zdrowotnej i finansowanie badań dotyczących szczepionek.

Źródło: o2.pl