in

Bill Gates nie mógł dłużej milczeć. Pandemia koronawirusa to „wojna światowa”?

W liście otwartym Bill i Melinda Gatesowie wypowiedzieli się w mocnych słowach na temat pandemii i zaapelowali do ludzi na całym świecie. Każdy powinien zapoznać się z tymi słowami.

List pojawił się na blogu Billa Gatesa. Miliarder nie ma wątpliwości, że kolejna pandemia to tylko kwestia czasu i musimy być na nią przygotowani.

„COVID-19 może nie być ostatnią pandemią. Nie wiemy, kiedy uderzy następna, czy będzie to grypa, koronawirus albo jakaś nowa choroba, której nigdy wcześniej nie widzieliśmy na oczy. Wiemy jednak, że nie możemy ponownie obudzić się z ręką w nocniku. Zagrożenie następną pandemią będzie stale wisiało nad naszymi głowami, chyba że odpowiednio się na nie przygotujemy” – zaznacza miliarder w liście otwartym.

Bill Gates apeluje

Amerykański biznesmen nie ma wątpliwości co do tego, że świat nie był zupełnie przygotowany na to, co się stało. Musimy jednak wyciągnąć z tego ważną lekcję, aby w przyszłości stawić czoła przeszkodom.

„Epidemia wirusa ebola w Afryce pokazała, że ​​musimy przyspieszyć opracowywanie nowych szczepionek. Dlatego nasza fundacja (Melindy i Billa Gatesów – przyp. red.) nawiązała współpracę z rządami i innymi instytucjami, aby stworzyć koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii. Pomogła ona w sfinansowaniu badań nad szczepionką na COVID-19 – w tym preparatów Moderny i AstraZeneci” – pisze założyciel Microsoftu.

Bill Gates jest zdania, że konieczne jest podjęcie różnych działań, które sprawią, że będziemy gotowi na to, co przyniesie przyszłość. Nie możemy bagatelizować żadnych zagrożeń.

„Zagrożenie pandemią powinniśmy traktować równie poważnie jak zagrożenie wojną” – stwierdził Gates.

„Pandemia jest jak wojna światowa, z tą różnicą, że wszyscy jesteśmy po tej samej stronie” – dodał.

Według miliardera inwestowanie w przygotowania na kolejne pandemie „to najlepsza polisa ubezpieczeniowa”. Trzeba wydawać dziesiątki miliardów rocznie, aby być gotowym na wszystko. Biznesmen zauważa, że pandemia COVID-19 kosztowała nas do tej pory już ponad 28 bilionów dolarów (ok. 105 bln złotych).

„Świat musi wydać miliardy, aby oszczędzić biliony (i jednocześnie zapobiec milionom zgonów). To najlepsza polisa ubezpieczeniowa, jaką można kupić” – ocenił Gates.

Miliarder prognozuje, że powstaną specjalne platformy, które pomogą zbadać jedną piątą populacji w przeciągu zaledwie tygodnia. Będzie to kluczowe w wykrywaniu nowych patogenów. W przyszłości możemy spodziewać się również lepszych terapii na nieznane choroby.

Gates uważa, że kluczowa okaże się obecność szczepionkach, które bazują na mRNA. Pokazują one organizmowi, jak ma poradzić sobie z chorobą, dzięki temu mają większą skuteczność niż reszta preparatów.

Założyciel Microsoftu postuluje założenie globalnego systemu wczesnego ostrzegania o nowych chorobach, utworzenie zespołu lekarzy, którzy będą szybko reagować i przeprowadzanie symulacji komputerowych rozwoju nowych pandemii.

„Świat teraz rozumie, jak poważnie powinniśmy traktować pandemie. Nikogo nie trzeba przekonywać, że choroba zakaźna może zabić miliony ludzi lub zniszczyć globalną gospodarkę. Mam nadzieję, że nigdy więcej nie będziemy musieli doświadczać takich trudności. (…) Nie byliśmy gotowi na COVID-19. Myślę, że następnym razem będzie inaczej” – podsumowuje Gates.

źródło: o2.pl