fot. freepik.com
in

Do złudzenia przypominają niewinną biedronkę, ale mogą ugryźć i są niebezpieczne dla zdrowia!

Nawet dla ludzi, którzy nienawidzą wszystkich rodzajów robaków, wyjątkiem od tej zasady jest biedronka. Nie tylko przynosi szczęście oraz uśmiech gdy na nas wyląduje, ale jest też słodka i nieszkodliwa.

Gdy tacy goście odwiedzają nasz dom, zapewne nie jest to dla nas powodem do niepokoju, ale jak się okazuje powinno być, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo czy mamy do czynienia z biedronką czy też harmonią axyridis.

Biedronka azjatycka

Ten szkodliwy chrząszcz do złudzenia przypomina biedronkę, nazywa się go także harlekinem lub biedronką azjatycką.

Wyglądają niemal podobnie jak biedronki ale różnica między nimi jest przerażająca!

Jedną z głównych różnic, stanowi fakt, iż gryzą ludzi oraz zwierzęta. U niektórych ludzi stwierdzono nawet reakcje alergiczne dotyczące skóry i dróg oddechowych. Ponadto, jeśli większa ilość tych insektów zaatakuje nasz dom, mogą one zniszczyć meble, a gdy będziemy próbowali je rozgnieść, pozostawią po sobie trwałe plamy i wypuszczą nieprzyjemny zapach, którego naprawdę trudno się pozbyć. Gdy zaatakowały nasz dom, najlepiej usunąć je za pomocą odkurzacza.

Ich obecność w Europie stwierdzono po raz pierwszy we Francji w 1991 roku, natomiast w Polsce pojawiła się 2006 roku w Poznaniu.
Biedronki azjatyckie najczęściej możemy spotkać w okresie jesiennym – wtedy szukają one schronienia przed zimą w ciemnych zakątkach naszych domów. Skupiska mogą składać się nawet z tysięcy osobników! Są gatunkiem zagrażającym rodzimym gatunkom biedronek. Szybko się rozmnażają i zajmują nisze dotychczas zajmowane przez lokalne biedronki. Są także bardziej drapieżne, a ponadto konsumują jaja i larwy innych gatunków biedronek.

Harlekin ma wiele kolorów, dlatego naprawdę trudno go rozpoznać bez wiedzy na ten temat.
Musimy się bardzo dobrze przyjrzeć, by odróżnić go od niewinnej biedronki. Ma on zazwyczaj literę M lub W na głowie i szyi, sporo czarnych kropek i czerwone lub pomarańczowe ciało. Występuje też w kolorze czarnym z dwoma lub czterema kropkami w kolorze pomarańczowym/czerwonym. Wyróżnia go też to, że jest dużo większy od zwykłych biedronek. Poniżej możecie zobaczyć różnicę:

Nie zapomnij podzielić się ze swoimi znajomymi tą jakże istotną informacją na temat tych paskudnych szkodników.